Perseverance допоміг вченим розкрити секрет пилових дияволів Марса

Унікальний набір інструментів марсохода NASA Perseverance допомагає вченим краще зрозуміти, чому Марс такий запилений. Схоже, пориви вітру та пилові вихори є головними винуватцями. Дослідник атмосфери Клер Ньюман з Aeolis Research наукової групи Perseverance опублікував у Science Advances результати своєї роботи з вивчення Червоної планети. У статті розглядаються відкриття марсохода у кратері Єзеро і те, як пориви вітру та вихори підіймають пил та пісок з поверхні Марса у повітря.

NASA Perseverance
Марсохід NASA Perseverance

Пилові дияволи

Perseverance виявив пилових дияволів за допомогою своїх камер, але дослідницька група також використала дані з мікрофонів зонда та його аналізатора погоди для вивчення пилу в навколишньому середовищі Марса. Прилад MEDA відстежує вологість, радіацію, пил, вітер і температуру повітря, даючи повне уявлення про погоду в кратері та про те, що відбувається, коли повз марсохід проходить пиловий диявол.

Марсохід показує, що Єзеро є однією з найактивніших областей для вихорів, коли-небудь бачених на Марсі. Perseverance також спостерігав сильні пориви вітру, що піднімають пил високо в небо.

«Одне з таких явищ охопило в 10 разів більшу площу, ніж найбільший відомий пиловий вихор. Це дозволяє припустити, що пилові вихори та пориви вітру можуть піднімати однакову кількість пилу в умовах відсутності шторму», — йдеться у дослідженні.

Таємниці Марса

Марс все ще зберігає деяку таємницю, коли справа доходить до пилу та вітру. Сонячні панелі InSight покриті такою кількістю пилу, що апарат навряд чи зможе вижити до кінця цього року. Але за час своєї місії посадковий модуль не бачив таких сильних пилових вихорів, які виявив Perseverance у Єзеро. NASA сподівалася, що сильний ураган зможе очистити панелі InSight, але цього не сталося.

Пил на Марсі залишається проблемою для роботів-дослідників, які працюють на сонячній енергії. Глобальна пилова буря привела до завершення місії ровера NASA Opportunity, а китайський марсохід Zhurong цього місяця перейшов у сплячий режим через запилення.

Дані Perseverance сприяють розумінню того, як діють вітри на Марсі та які умови сприяють здійманню пилу. Дослідницька група закликає до подальших спостережень та досліджень, які проллють світло на те, чому Єзеро є найгарячішою точкою для пилових вітрів.

Раніше вчені почули різноманітні звуки марсіанського вітру.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine