James Webb одночасно побачив смерть та народження у Феєрверку

Дві наднові зорі на відстані 22 млн світлових років від нас викинули пил в область навколо себе. Спостереження космічного телескопа James Webb показали, як після смерті світил народжуються нові зоряні системи. Спостережені наднові — SN 2004et та SN 2017eaw — розташовані в галактиці NGC 6946, яку ще називають Феєрверк. JWST сфотографував ці два об’єкти за допомогою свого інструменту середнього інфрачервоного діапазону MIRI.

NGC 6946
Зображення двох наднових у спіральній галактиці NGC 6946. Фото: NASA

Яскраві зоряні смерті

Наднові — це яскраві зоряні смерті. Коли деякі зорі вмирають, вони вибухають назовні, розкидаючи свою речовину по космосу. Відомо, що наднові під час вибуху викидають пил у космос. Але раніше астрономам було важко безпосередньо пов’язати пил від загибелі світил із пилом, який може сприяти утворенню нових зір.

«Прямих доказів цього явища до цього часу було небагато. Наші можливості дозволяли вивчати пилову популяцію лише однієї відносно близької наднової на сьогодні — 1987A, що розташована на відстані 170 тис. світлових років від Землі. Коли газ охолоджується настільки, що утворює пил, цей пил можна виявити лише в середньому інфрачервоному діапазоні, за умови, що ваші інструменти мають достатню чутливість», — сказала Мелісса Шахбанде, астрономка з Університету Джона Гопкінса та Наукового інституту космічних телескопів, провідна авторка нового дослідження.

Найбільша маса пилу

Довжини хвиль, на яких працює James Webb, дозволяють йому проникати крізь міжзоряний газ і пил, відкриваючи інтимні космічні події, такі як утворення зір. Але чутливі інструменти телескопа дозволяють виявляти пил, який можна побачити лише в середньому інфрачервоному діапазоні.

NGC 6946
NGC 6946 це спіральна галактика середнього розміру, розташована на відстані близько 22 млн світлових років від Землі. У минулому столітті спостерігали вибухи восьми наднових в обіймах цієї галактики. За це їй дали прізвисько Галактика Феєрверків. Фото: NASA

Дослідницька група виявила багато пилу навколо наднових. Лише в SN 2004et його було виявлено стільки, що можна було б сформувати 5 тис. планет розміром із Землю. Це найбільша маса пилу, виявлена у наднових із часів SN 1987A, відкрита 1987 року.

Чи є наднові пиловими фабриками?

Мертві зорі та ті, що помирають, — одна з улюблених цілей James Webb. У березні він зазнімкував зорю Вольфа — Райє, яка швидко втрачає масу, але ще не стала надновою. А коли спостереження JWST поєднуються зі спостереженнями інших телескопів, таких як Hubble та рентгенівської обсерваторії Chandra, астрономи мають змогу робити розширені огляди космосу.

Дві пилові наднові, нещодавно сфотографовані телескопом, є першими з п’яти об’єктів, включених до наукової програми GO 2666 під назвою «Чи є наднові пиловими фабриками?». Перші два об’єкти, схоже, вказують на те, що так, а три, що залишилися, можуть додатково прояснити це питання.

Раніше ми повідомляли про те, як James Webb знайшов основу для складної органіки в протопланетному диску.

За матеріалами STScI.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Чорна діра поглинає матерію у 40 разів швидше можливого
Індія відклала перший пілотований політ космічного корабля «Гаганьян»
SpaceX готується до небезпечного маневру дозаправлення двох Starship у космосі
В очікуванні рекорду: сонячний зонд Parker готується до останньої зустрічі з Венерою
Американські сенатори вивчають фінансову ситуацію з космічним телескопом Chandra
Китайські астронавти повернулися на Землю після 6 місяців перебування в космосі
Смерть NEOWISE: телескоп NASA упав в Індійський океан
Зерна життя: вчені розкрили таємницю походження давнього зоряного пилу
Космічне світлове шоу: Hubble зазнімкував галактику з надновою
Селфі супутника виявило пошкодження, спричинене загадковим зіткненням