James Webb знайшов молоду копію Чумацького Шляху

Космічна обсерваторія James Webb помітила цікаву знахідку — галактику під назвою «Іскра» (Sparkler Galaxy). Особливість цього об’єкта в тому, що він є молодою копією нашого Чумацького Шляху у далекому минулому, коли він був меншим та легшим. Отримані дані дозволили зрозуміти, якою була наша Галактика в роки свого становлення.

Художественное изображение нашей галактики Млечный Путь в ее молодости
Художнє зображення нашої Галактики у її молодості. Зображення: Swinburne University

Чумацький Шлях є одним із найстаріших у Всесвіті — йому близько 13 млрд років. Упродовж свого життя Галактика зростала, оскільки утворювалося все більше і більше зір, аж поки не досягла своєї нинішньої маси приблизно в 1,5 трлн мас Сонця. Наразі у ній міститься близько 200 кулястих скупчень.

Галактика Іскра має лише 3% маси Чумацького Шляху та лише 24 кулястих скупчення. Але вона зростає, активно поглинаючи сусідні галактики-супутники та кулясті скупчення. За прогнозами, з часом вона зросте до маси Чумацького Шляху.

«Ми раді унікальній можливості вивчити, як формувався Чумацький Шлях у той час, коли Всесвіт становив лише 1/3 свого нинішнього віку», — сказав провідний автор Дункан Форбс з австралійського Університету Свінберн.

Галактика Іскра розташована надзвичайно далеко. Її світлу потрібні мільярди років, щоб досягти нас. Дослідники змогли краще роздивитися її за допомогою техніки гравітаційного лінзування, що означає, що вони бачать її такою, якою вона була близько 9 млрд років тому. За словами співавтора Аарона Романовського, ця здатність бачити галактику, що утворилася лише через 4 млрд років після Великого вибуху, може допомогти нам зрозуміти утворення кульових скупчень.

Раніше ми повідомляли про те, що James Webb постраждав від серйозного збою.

Дослідження опубліковане в Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine