James Webb постраждав від серйозного збою

Чим технологічно складнішим є пристрій, тим більша ймовірність виникнення збою. Від несправностей не застрахований навіть найдорожчий інструмент — космічний телескоп James Webb вартістю 10 млрд доларів.

James Webb
Космічний телескоп James Webb. Зображення: Mashable

Восени у JWST виник збій, який завадив йому деякий час проводити спостереження за Всесвітом. Тоді проблему усунули, але 15 січня в приладі Near Infrared Imager and Slitless Spectrograph (NIRISS) на борту James Webb виникла затримка зв’язку, що спричинило збій програмного забезпечення, про це повідомляє NASA. Тому NIRISS наразі не можна використовувати для наукових досліджень, зазначається в заяві. 

«Збій не становить загрози апаратному забезпеченню, у цілому обсерваторія та інші інструменти в хорошому стані. Але заплановані наукові спостереження будуть перенесені», — написали представники NASA.

Прилад NIRISS для безлічі призначень

NIRISS є внеском Канадської космічної агенції (CSA). Тому, щоб усунути проблему, NASA тісно співпрацює зі CSA. За нормальних умов NIRISS може працювати в чотирьох різних режимах.

Прилад здатний працювати як камера, коли інші інструменти JWST зайняті, аналізувати світлові сигнатури для вивчення атмосфер малих екзопланет, створювати висококонтрастні зображення, а також має особливий режим, призначений для пошуку далеких галактик.

Не перший збій

NIRISS — не перший прилад на JWST, який зіткнувся з проблемами. У серпні ґратчасте колесо всередині інфрачервоного приладу (MIRI) обсерваторії почало псуватись через тертя. Колесо використовується лише в одному з чотирьох режимів спостереження приладу, тому персонал призупинив ці спостереження, продовжуючи роботу MIRI в інших трьох режимах. До листопада інженери виявили причину проблеми та почали розробляти вказівки щодо безпечного його використання.

Крім того, у грудні обсерваторія протягом двох тижнів страждала від збою, через який телескоп неодноразово переходив у безпечний режим, перериваючи наукові спостереження. Інженери відстежили проблему через збій програмного забезпечення в системі контролю орієнтації обсерваторії, яка відповідає за напрямок космічного корабля. Відповідно до тогочасної заяви NASA, обсерваторія повернулася до нормальної роботи 20 грудня.

Усі несправності із James Webb інженери мають лагодити віддалено, оскільки обсерваторія перебуває на відстані майже 2 млн кілометрів від Землі, у точці Лагранжа L2.

Раніше ми повідомляли про те, що наступник James Webb матиме на борту спеціальні ремонтні роботи для усунення несправностей.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Вчені побачили аналог молодого Чумацького Шляху в ранньому Всесвіті
Квантовий процесор Google Willow виконує обчислення у паралельних Всесвітах
Місячна коаліція на 50 країн: Панама та Австрія приєдналися до Угод Артеміди
Розслідування марсіанської авіакатастрофи: що згубило вертоліт Ingenuity
Біля іншої зорі знайшли теплий сатурн
Тепла та сонячна погода на Марсі загрожує колонізації планети
Проєкт OPAL: NASA розсекретила результати 10-річного дослідження планет-гігантів
Інженери пропонують дешевий апарат для розвідки планет
BepiColombo вперше побачив Меркурій в новому світлі
«Паразити неба»: малі астероїди виявились вкрай небезпечними для Землі