На James Webb стався збій

Космічний телескоп James Webb сумлінно передає неймовірні зображення космосу з моменту його ідеального розгортання на початку цього року на відстані 1,5 млн км від Землі. Але ніщо не є повністю ідеальним, навіть телескоп вартістю 10 млрд доларів. Один із механізмів спостереження JWST зіткнувся з проблемою, тому інженери вже працюють над її усуненням.

Головне дзеркало телескопу James Webb
Головне дзеркало телескопа James Webb. Фото: CNET

24 серпня механізм MRS зазнав підвищеного тертя під час налаштування для наукового спостереження, повідомила NASA у блозі. Аерокосмічна адміністрація скликала засідання комісії, щоб оцінити найкращий спосіб усунення проблеми. Оскільки комісія працює над аналізом ситуації, що склалася, та розробкою стратегій її розв’язання, NASA тимчасово припинила спостереження.

MRS є частиною приладу середньої інфрачервоної області (MIRI), який використовує камеру та спектрограф, щоб побачити світло в середній інфрачервоній частині спектра. MIRI має чотири режими спостереження: візуалізація, коронаграфічне зображення, спектроскопія низької роздільної здатності та спектроскопія середньої роздільної здатності.

Перевірка роботи вторинного дзеркала JWST
Перевірка роботи вторинного дзеркала JWST під час кріогенного тестування телескопа на Землі. Фото: NASA

За даними NASA, збій викликаний у механізмі, який дозволяє вченим змінювати режими спостереження між короткими, середніми та довгими хвилями. Проблема виявилась у шестерні, яка, власне, перемикає ці режими. Тому спостереження через MIRI зупинені.

«James Webb у цілому функціонує добре та продовжує наукову роботу. Інші три режими спостереження MIRI — візуалізація, спектроскопія з низькою роздільною здатністю та коронографія — працюють нормально і залишаються доступними для наукових спостережень», — написала аерокосмічна адміністрація.

James Webb нещодавно вразив нас зображеннями Марса та кілець Нептуна. Але телескоп також готується сфотографувати момент зіткнення космічного апарата DART з астероїдом Діморф. Очікується, що Webb працюватиме приблизно 20 років або й довше, тому, сподіваємося, він зможе подолати кілька технічних збоїв під час своєї наукової космічної місії.

Раніше ми повідомляли про те, як James Webb зазнімкував найдальшу зорю у Всесвіті.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine