Космічні телескопи спостерігатимуть, як DART влучить у ціль

26 вересня апарат DART вріжеться в астероїд Діморф у межах експерименту зі змінення його орбіти. За цим спостерігатимуть космічні телескопи Hubble, James Webb і ще деякі космічні апарати.

DART спробує вразити астероїд Дідим
Астероїди Дідим і Діморф. Джерело: NASA/Johns Hopkins APL

Зіткнення DART з астероїдом

У понеділок, 26 вересня, космічний зонд Double Asteroid Redirection Test (DART) вріжеться в астероїд Діморф, який є супутником трохи більшого астероїда Дідим. Ця місія була запущена у листопаді 2021 року з метою перевірити, наскільки ефективно можна змінювати траєкторію небесних тіл зіткненням з ними космічних апаратів.

Робиться це задля розгортання майбутньої системи відвертання з курсу астероїдів, які загрожують Землі зіткненням. Подвійна система Дідим-Діморф до них не належить, але за нею досить зручно оцінювати ефективність таких заходів.

Відомо, що NASA вестиме спеціальну трансляцію цієї події. У ній, цілком ймовірно, візьме участь і камера Gecko, встановлена на зонді DART. Її розробила компанія Dragonfly, заснована українцем Максом Поляковим. Крім того, спостереження за зіткненням здійснюватимуть різні космічні апарати.

Hubble та James Webb побачать зіткнення DART з астероїдом

NASA збирається залучити до спостереження за зіткненням DART з астероїдом свої космічні телескопи Hubble та James Webb. При цьому варто пам’ятати, що система Діморф-Дідим перебуватиме у цей момент на відстані 11 млн км від Землі. І це, з певної точки зору, багато, а з іншої — мало.

Найсучасніший космічний телескоп James Webb спробує відстежити подію від початку до кінця. Проте він не призначений для того, щоб слідкувати за рухомими об’єктами на такій невеликій відстані. Тож зробити це йому буде трохи складно.

До того ж James Webb час від часу треба наводитися на опорні зорі для перевірки свого положення у просторі. Через це він може просто пропустити сам момент зіткнення. Але навіть відстежування того, що відбудеться за кілька секунд після цього, буде цікавим.

Старенький телескоп Hubble проблем із наведенням на настільки близькі цілі не має. Але він у момент, коли DART влучить у ціль, перебуватиме з іншого боку Землі й почне спостереження через 15 хвилин після події.

Інші спостерігачі

Крім цього, безпосередньо за зіткненням спостерігатимуть ще два космічних апарати. Зблизька за ним стежитиме крихітний LICIA Cube, який DART залишив неподалік від системи Дідим-Діморф. Зображення з нього очікують отримати за три хвилини після удару.

А з відстані вдвічі більшої, ніж між астероїдами та Землею, за зіткненням стежитиме апарат Lucy. Його запустили у жовтні 2021 року для спостереження за троянськими астероїдами Юпітера. Однак він досі здійснює маневри поблизу Землі, щоб набрати достатню швидкість.

Нарешті, 2026 року Європейська космічна агенція направить до пари Дідим-Діморф місію Hera, аби подивитися зблизька, до чого призвело зіткнення.

За матеріалами www.space.com

Только самые интересные новости и факты в нашем Telegram-канале!

Присоединяйтесь: https://t.me/ustmagazine