James Webb зазнімкував кільця Нептуна

NASA опублікувала знімок Нептуна та його кілець, зроблений космічним телескопом James Webb (JWST). Це найчіткіше зображення кільцевої системи восьмої планети з часів Voyager 2.

Портрет Нептуна, зроблений телескоп James Webb. Джерело: NASA, ESA, CSA, STScI

Найдальша планета Сонячної системи

На сьогодні Нептун вважається найдальшою планетою Сонячної системи. Його орбіта проходить з відривом 4,5 млрд км від Сонця. Планета класифікується, як газовий гігант. Під її воднево-гелієвою атмосферою знаходиться мантія, яка складається із суміші води, метану та аміаку. У центрі розташоване кам’яно-крижане ядро.

Нептун очима Voyager 2. Джерело: NASA/JPL-Caltech/Kevin M. Gill

Через значне віддалення від Землі, на цей час Нептун досліджувався лише одним космічним апаратом. У серпні 1989 року зонд Voyager 2 здійснив проліт планети, передавши низку знімків її атмосфери, кілець, а також найбільшого супутника Тритона. Через 30 років вони залишаються найбільш детальними зображеннями Нептуна.

Інфрачервоний портрет Нептуна

Новий портрет Нептуна був отриманий за допомогою встановленої на JWST камери близького інфрачервоного діапазону NIRCam. Оскільки газоподібний метан, що знаходиться в його атмосфері, дуже сильно поглинає червоне та інфрачервоне світло, планета здається темною. Виняток становлять висотні хмари. Вони складаються з метанового льоду, який добре відбиває сонячне світло. Тому на знімку JWST вони виглядають як яскраві смуги та плями.

Також можна звернути увагу на тонку яскраву смужку вздовж екватора планети. Вона вказує на глобальну атмосферну циркуляцію, підживлюючи вітри та шторми Нептуна. Атмосфера над екваторами нагрівається сильніше, ніж у сусідніх регіонах, що й зумовлює її підвищену яскравість.

Північний полюс Нептуна опинився поза увагою JWST. Що стосується південного полюса, то на ньому можна побачити вихор та навколишню смугу високоширотних хмар.

JWST також зумів зазнімкувати 7 з 14 відомих супутників Нептуна. Яскрава зоря, що домінує серед них — це Тритон. Вважається, що це не «рідний» супутник Нептуна, а захоплений ним об’єкт поясу Койпера. Тритон покритий азотним льодом, який відбиває 70% сонячного світла, яке потрапляє на нього. Тому в інфрачервоному діапазоні він затьмарює Нептун, атмосфера якого затемнена через метан.

І, зрештою, на знімку можна розглянути структуру кілець Нептуна. Вони досить тьмяні у видимому діапазоні. Деякі з них не спостерігалися астрономами з часів візиту Voyager 2.

За матеріалами https://www.nasa.gov

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine