Джо Байден опублікував перше кольорове фото James Webb

Президент США Джо Байден опублікував перше повноколірне зображення з космічного телескопа NASA James Webb, створення якого тривало понад два десятиліття. Ця важлива віха знаменує собою початок наукових операцій з телескопом і може радикально змінити наше розуміння Всесвіту.

SMACS 0723
Зображення скупчення галактик SMACS 0723, відоме як «Перше глибоке поле Вебба»

NASA пояснює, на цій світлині показане зображення скупчення галактик SMACS 0723, відоме як «Перше глибоке поле Вебба», переповнене деталями. Тисячі галактик, зокрема й найслабкіші об’єкти, які коли-небудь спостерігалися в інфрачервоному діапазоні, з’явилися у полі зору WEBB вперше. Цей шматочок величезного Всесвіту охоплює клаптик неба розміром приблизно з піщинку.

Hubble vs JWST
Праворуч – те, як Всесвіт бачить телескоп Hubble. Ліворуч – та сама область неба “очима” телескопа James Webb.

Презентація відбулася у Білому домі. Коментував знімок адміністратор NASA Білл Нельсон. За його словами, це найглибше зображення Всесвіту, яке коли-небудь було зроблене людством. Деякі з цих далеких галактик і зоряних скупчень ніколи раніше не бачили. Скупчення галактик показано таким, яким воно було 4,6 млрд років тому.

Зображення

Зображення було зроблене ближньою інфрачервоною камерою James Webb, та складається зі знімків, зроблених на різних довжинах хвилі світла, які фокусували впродовж 12,5 годин. Щоб зняти таке фото космічним телескопом Hubble, знадобилися б тижні.

Решта кольорових зображень з високою роздільною здатністю дебютують після 12 липня. Перші п’ять світлин підкреслюють небачені наукові можливості James Webb, а також здатність його масивного золотого дзеркала та наукових інструментів створювати дивовижні зображення.

Перші світлини

У п’ятницю NASA оприлюднила перші космічні цілі JWST, а також розповіла про решту фотографій, які мають бути опубліковані у вівторок: туманність Кіля, екзопланета WASP-96b, туманність Південне кільце та Квінтет Стефана.

Туманність Кіля. Це одна з найбільших і найяскравіших туманностей на небі, розташована на відстані приблизно 7600 світлових років від нас у південному сузір’ї Кіля. Туманності — це зоряні ясла, де утворюються світила. Туманність Кіля є домом для багатьох масивних зір у кілька разів більших за Сонце.

WASP-96b (спектр). Це гігантська планета за межами Сонячної системи, яка складається переважно з газу. Планета, розташована на відстані майже 1150 світлових років від Землі, обертається навколо своєї зорі кожні 3,4 дня. Вона має приблизно половину маси Юпітера, а про її відкриття оголосили 2014 року.

Туманність Кільце. Ця емісійна туманність, відома як NGC 6720 та Мессьє 57, — хмара газу, що оточує зорю, яка помирає. Її діаметр складає майже 0,5 світлового року, розташована вона на відстані приблизно 2 тисячі світлових років від Землі.

Туманность М 57 (Кольцо). Источник: NASA, ESA and the Hubble Heritage (STScI/AURA)-ESA/Hubble Collaboration
Туманність М 57 (Кільце). Джерело: NASA, ESA and the Hubble Heritage (STScI/AURA)-ESA/Hubble Collaboration

Квінтет Стефана. Це група з п’яти галактик, що розташовані приблизно за 290 млн світлових років від нас у сузір’ї Пегаса. Квінтет відомий тим, що став першою компактною групою галактик, коли-небудь відкритою в 1877 році. Чотири з п’яти галактик у квінтеті замкнені у космічному танці повторюваних близьких зіткнень.

Це будуть перші з багатьох зображень, отриманих від найпотужнішого телескопа, який коли-небудь запускався в космос. За словами заступниці адміністратора NASA Пем Мелрой, місія, що розрахована на 10 років, має достатній запас палива навіть для роботи впродовж 20 років.

Нагадаємо, що James Webb у перший рік своєї роботи досліджуватиме чорну діру в центрі Чумацького Шляху.

За матеріалами NASA

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтесь: https://t.me/ustmagazine