У галактиці NGC 5605 практично одночасно спалахнули три наднові зорі. Вони були ідентифіковані на знімках, зроблених космічною обсерваторією Gaia та автоматизованими телескопами небесного огляду ATLAS.
NGC 5605 розташована на відстані 150 млн світлових років від Землі у напрямку сузір’я Терези. Як і наш Чумацький Шлях, вона є спіральною галактикою з перемичкою. Донедавна цей об’єкт не привертав до себе особливої уваги наукової спільноти. Але тепер усе змінилося. Річ у тім, що в період з 29 грудня 2021-го по 13 січня 2022 року в NGC 5605 було зафіксовано зразу три спалахи наднових, що отримали позначення SN 2022ec, SN 2022bn і SN 2022pv. За оцінками астрономів, усі три події сталися внаслідок гравітаційного колапсу ядер масивних зір.
Для розуміння того, наскільки рідкісною (можна навіть сказати унікальною) подією є три наднові, що утворилися з інтервалом усього два тижні, візьмемо наш Чумацький Шлях. За останню тисячу років у ньому спалахнули лише сім наднових. І лише п’ять із них було видно на земному небі.
Водночас варто нагадати, що швидкість світла є кінцевою величиною. Якщо довільно взяти якусь зоряну систему NGC 5605, то здебільшого її гіпотетичні мешканці не змогли б побачити одночасну появу трьох нових зір на небі. Для них ці події були б рознесені часовими проміжками у тисячі, а то й десятки тисяч років.
Проте, з точки зору просторової геометрії, в NGC 5605 має бути область, рівновіддалена від усіх трьох наднових. Якщо там є планети, на яких існує якесь розумне життя, воно змогло насолодитись небаченим видовищем одразу трьох наднових.
Ви також можете почитати про те, як недавно запущений космічний телескоп NASA сфотографував залишок наднової, що спалахнула у Чумацькому Шляху наприкінці 17 століття.
За матеріалами https://www.rochesterastronomy.org