Космічний телескоп James Webb (JWST) отримав потрійне зображення галактики, в якій спалахнула наднова. Це вдалося зробити завдяки феномену, відомому під назвою гравітаційне лінзування.
Ефект гравітаційного лінзування виникає, коли якийсь масивний об’єкт перебуває на лінії, що з’єднує спостерігача і віддаленіше фонове джерело випромінювання. У результаті, гравітація цього об’єкта подібно до лінзи, може спотворити й посилити світло від далекого джерела, а іноді навіть і продублювати його зображення.
У цьому випадку гравітаційною лінзою виступило галактичне скупчення RX J2129. Воно розташоване на відстані 3,2 млрд світлових років від Землі у напрямку до сузір’я Водолія. Лінза «потроїла» віддаленішу фонову галактику, в якій спалахнула наднова. При цьому, оскільки через гравітаційне викривлення світлові промені від неї рухалися різними шляхами, кожне з трьох зображень демонструє різний момент із життя галактики. На одному з них наднова перебуває на піку яскравості. На двох інших, які приблизно на 320 та 1000 днів старші, її вже не видно.
Спостереження наднової не стали випадковістю. Спочатку вона була виявлена на знімках телескопа Hubble, після чого на неї націлили JWST. Подію класифікували як спалах наднової типу Ia. Оскільки під час таких подій виділяється приблизно однакова кількість енергії, астрономи зазвичай використовують їх як стандартні свічки для визначення відстаней у Всесвіті. А в цьому випадку світло від наднової також було використано для того, щоб шляхом аналізу ступеня його спотворення визначити масу скупчення RX J2129.
Нагадаємо, що недавно телескоп Hubble також зазнімкував гравітаційну лінзу в сузір’ї Кита.
За матеріалами https://www.esa.int
Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine