Викликає жах: виявлений новий спосіб смерті зір

Усе в нашому Всесвіті перебуває у русі: планети, зорі, астероїди й місяці. Кожен космічний об’єкт, який ми відкрили до цього часу, незалежно від того, якого він розміру — від крихітної пилинки до величезних кластерів галактик, — рухається. Ми бачимо це у зіткненнях і злиттях галактик, у тому, як чорні діри зливаються в одну, а також у зіткненнях світил. Нещодавно вчені виявили зовсім новий спосіб загибелі зір, про який раніше навіть не уявляли.

Ми вже давно знаємо, що зорі можуть поглинати одна одну, видобуваючи енергію та речовину, доки не залишається нічого, крім решток. Але тепер є докази того, що зіткнення між світилами може призвести до їхньої загибелі. Нові дослідження, опубліковані в журналі Nature Astronomy, свідчать про те, що гамма-спалахи також можуть виникати через такі зіткнення.

Докази були отримані за допомогою обсерваторії Джеміні-Південь у Чилі, Північного оптичного телескопа та Hubble NASA. Астрономи використали ці телескопи, щоб дослідити спалахи гамма-випромінювання, зафіксовані обсерваторією Swift 2019 року. Ці спалахи, позначені як GRB 191019A, були досить тривалими й продовжувалися трохи більше хвилини.

Дослідникам вдалося виявити джерело спалаху — глибоко в ядрі стародавньої галактики, в напрямку сузір’я Водолія, приблизно на відстані 100 світлових років від центру. За результатами спостережень, астрономи припускають, що зіткнення двох компактних об’єктів призвело до виникнення гамма-спалаху, і це не був просто колапс масивної зорі. Навпаки, загибель двох світил, швидше за все, сприяла появі потужного спалаху.

Це відкриття особливо цікаве, оскільки галактика настільки стара, що більшість зір, які можуть згоріти внаслідок гамма-спалаху, вже давно померли. Тому астрономи були здивовані, коли спалах привів їх до цієї галактики. Але ці нові дані розкривають жахливу реальність: загибель світил у результаті зіткнення може стати руйнівною для інших зоряних систем у майбутньому.

Раніше ми розповідали про те, як помирають масивні зорі.

За матеріалами Reuters.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine