12 цікавих фактів про астероїди

У 2016 році Генеральна асамблея ООН проголосила 30 червня Днем астероїда. Дата була обрана невипадково. 30 червня 1908 року над Сибіром стався вибух небесного тіла, за яким закріпилася назва Тунгуський метеорит. Це найбільша подібна подія, задокументована людством. Якби вибух Тунгуського метеорита стався над великим містом, кількість жертв могла б вимірюватися багатьма тисячами. Одна з ключових цілей Дня астероїда якраз і полягає в інформуванні публіки про небезпеку подібних подій та пошук методів їх запобігання.

З нагоди Дня астероїда ми зробили добірку із 12 цікавих фактів про ці небесні тіла.

Перший об’єкт пояса астероїдів був відкритий в першу ніч ХІХ століття

Перший об’єкт, розташований між орбітами Марсу та Юпітеру, був виявлений італійським астрономом Джузеппе Пьяцци увечері 1 січня 1801 року. Він отримав назву Церера — на честь римської богині землеробства.

Церера. Джерело: NASA/JPL-Caltech/UCLA/MPS/DLR/IDA

До середини ХІХ століття астероїди вважалися планетами

Протягом кількох років після відкриття Церери астрономи виявили ще три об’єкта між Марсом та Юпітером. Вони отримали назву Паллада, Юнона та  Веста. Питання класифікації, новознайдених небесних тіл, тривалий час залишалося предметом дебатів. Оскільки навіть у найбільші телескопи ці об’єкти все одно виглядали як зорі, Вільям Гершель запропонував для їхнього позначення термін астероїди (тобто зореподібні).

Астероїд Веста. Джерело: NASA/JPL-Caltech/UCAL/MPS/DLR/IDA

Проте більшість астрономів тієї епохи розглядали Цереру, Палладу, Юнону та Весту як планети. Ситуація змінилася лише в середині ХІХ століття після відкриття нових небесних тіл між орбітами Марсу та Юпітеру. Стало зрозуміло, що вони утворюють цілий пояс. Після цього за ними остаточно закріпився термін — астероїди. Цікаво, що у 2006 році Міжнародний астрономічний союз знову «підвищив» Цереру, перекласифікувавши її на карликову планету.

Більшість астероїдів зосереджена у поясі, між орбітами Марсу та Юпітеру

Сьогодні астрономи відкрили понад мільйон астероїдів. Орбіти більшості лежать у проміжку між Марсом та Юпітером. Для позначення цього регіону використовується термін — Головний пояс астероїдів.

Схема Головного пояса астероїдів, і навіть троянських астероїдів Юпітеру. Джерело: ESA/Hubble, M. Kornmesser

У той самий час, ареал астероїдів не обмежений лише Головним поясом. Їх можна знайти і всередині орбіти Венери, в точках Лагранжа Юпітеру та за орбітою Сатурну.

У поясі астероїдів ніколи не було планети

Згідно з досить поширеною помилкою, астероїди у Головному поясі — це уламки загиблої планети. Але це не так. Річ у тім, що маса всіх астероїдів, за космічними масштабами, відверто невелика і становить лише 4% від маси Місяця. Зараз вважається, що це своєрідне будівельне сміття, яке залишилося з часів формування Сонячної системи. Через гравітаційний вплив з боку Юпітеру, астероїди так і не змогли стати частиною будь-якої планети.

Пояс астероїдів в уявленні художника. Джерело: Maciej Frolow

Існує кілька типів астероїдів

Залежно від свого хімічного складу та альбедо, всі астероїди діляться на безліч різних класів. У найбільш спрощеному вигляді, можна виділити три основні різновиди астероїдів: вуглецеві (вони мають дуже темну поверхню), кремнієві (кам’яні) та металеві. На перші дві категорії припадає приблизно 75% та 17% від загальної кількості всіх відомих астероїдів.

Астероїд убив динозаврів

У історії Землі налічується кілька масових вимирань. Останнє з них сталося 66 млн років тому та призвело до зникнення динозаврів. Згідно з загальноприйнятою, в науковому середовищі, думкою воно сталося через наслідки падіння 10-кілометрового астероїда на півострів Юкатан. Удар залишив по собі 180-кілометровий кратер. На те що об’єкт, який вбив динозаврів, був саме астероїдом а не кометою, вказує хімічний аналіз знайдених осадових відкладень.

Динозавры
Після зіткнення з астероїдом, який знищив динозаврів, вся планета поринула в пітьму на довгі 650-700 днів, це вбило до 75% живих істот.

Космічний апарат вперше перетнув пояс астероїдів у 1972 році

Першим зондом, який перетнув Головний пояс астероїдів, став Pioneer 10 у 1972 році. Він спростував теорію, згідно з якою пояс заповнений пилом, здатним пошкодити космічну техніку. З того часу цей регіон цілком безпечно перетнули ще вісім земних посланців, а апарат Dawn здійснив справжній вояж. Спочатку він вийшов на постійну орбіту навколо астероїда Веста, а потім здійснив переліт до Церери.

Pioneer 10 в уявленні художника. Джерело: NASA

Деякі астероїди можуть поводитися як комети

Деякі з об’єктів Головного пояса іноді виявляють кометну активність та набувають хвости. На думку вчених, це може бути пов’язане з тим, що до їхнього складу входить водяний лід. Також не виключено, що деякі з таких тіл являють собою «вироджені» комети — комети, які майже повністю втратили запас летких речовин і тепер мало чим відрізняються від звичайних астероїдів.

Зазнімкований телескопом Hubble хвіст астероїда P/2013 P5. Джерело: NASA, ESA and D. Jewitt

У багатьох астероїдів є супутники

За оцінками астрономів, приблизно 2% астероїдів мають власні супутники. Більшість із них є уламками, вибитими в ході зіткнень. Не виключено, що за деяких обставин астероїди можуть захоплювати інші тіла.

Астероїд Іда та його супутник Дактиль (знімок зонда Galileo). Джерело: NASA

У астероїдів бувають кільця

Крім супутників, астероїди також мають кільця. На сьогодні астрономам відомі як мінімум два таких тіла (Хірон та Харікло), які володіють власними кільцевими системами. Вважається, що вони утворилися з вибитих під час зіткнень уламків або при руйнуванні їхніх супутників.

Астероїд Харікло в уявленні художника. Джерело: ESO/L. Calçada/Nick Risinger

Космічні апарати доставили на Землю зразки астероїдної речовини

На сьогодні двом космічним апаратам вдалося доставити на Землю зразки астероїдної речовини. Мова про японські місії «Хаябуса-1» (2010 рік) та «Хаябуса-2» (2020 рік). У 2023 році вчені мають отримати третю пробу астероїдної речовини, зібрану американським зондом OSIRIS-REx.

Зразки астероїдної речовини всередині капсули «Хаябуса-2». Джерело: JAXA

Астероїди містять ресурси на трильйони доларів

Багато астероїдів містять безліч дуже цінних ресурсів, включно з дорогоцінними та рідкісноземельними металами. Як приклад, можна навести металевий астероїд Психея. За оцінками вчених, він містить у 100 тисяч разів більше залізо-нікелевої руди, ніж знаходиться у всій земній корі. У зв’язку з цим було розроблено кілька проєктів з промислового освоєння астероїдів. Цілком можливо, що здешевлення вартості космічних польотів з часом уможливить їх практичну реалізацію.

Промислове освоєння астероїдів в уявленні художника. Джерело: Deep Space Industries

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine