OSIRIS-REx торкнувся Бенну

У ніч із 20 на 21 жовтня автоматичний апарат OSIRIS-REx розпочав виконання ключової операції своєї наукової програми: взяття зразка речовини астероїда Бенну (101955 Bennu). Він активував бортові двигуни й почав наближення до об’єкту досліджень, розгорнувши механізм TAGSAM — 3,5-метровий складаний маніпулятор, на кінці якого знаходиться пробовідбірник.

Взяття зразка речовини астероїда Бенну зондом OSIRIS-REx (концепція). Джерело: University of Arizona

Зближення пройшло без будь-яких ускладнень. OSIRIS-REx завис над ділянкою Nightingale, обраною для відбору зразка, а потім торкнувся астероїда пристроєм TAGSAM, який випустив у Бенну струмінь стисненого азоту. За словами конструкторів, він повинен був підняти з астероїдної поверхні частинки реголіту, які потім були б захоплені спеціальною пасткою.

За словами команди супроводу місії, телеметрія, передана зондом, вказує на те, що пристрій спрацював штатно і випустив азот. Контакт із поверхнею Бенну тривав менше однієї хвилини. Після цього, згідно зі заздалегідь установленою програмою, OSIRIS-REx почав набирати висоту. На даний момент він уже повернувся на свою робочу орбіту.

Анімація, зроблена під час тренувального підльоту OSIRIS-REx до астероїда Бенну. Джерело: NASA/Goddard/University of Arizona

Найближчим часом OSIRIS-REx має передати на Землю кадри, зазнімковані під час процедури. Їх аналіз допоможе визначити, скільки частинок реголіту було піднято з поверхні Бенну струменем азоту. Тоді фахівці спробують оцінити кількість матеріалу, зібраного приладом. Для цього будуть використані різні методи — від вивчення знімків пробовідбірника до виконання спеціального маневру, що дозволить визначити момент інерції апарата. Потім учені порівняють дані з результатами аналогічного маневру, проведеного до взяття проби. Різниця дозволить оцінити, наскільки змінилася маса зонда.

Фахівці сподіваються, що OSIRIS-REx зміг зібрати не менше 60 гр матеріалу. Якщо ця мета не буде досягнута, він повернеться до Бенну 12 січня 2021 року і здійснить другу спробу взяття зразків — цього разу з резервної ділянки під назвою Osprey.

За матеріалами: https://www.nasa.gov