Вчені відкрили капсулу зі зразками астероїда Рюгу

Японські дослідники успішно розкрили капсулу, скинуту зондом «Хаябуса-2», яка повернулася на Землю, та підтвердили наявність в ній зразків речовини астероїда Рюгу (162173 Ryugu). Також їм вдалося взяти пробу газової суміші, яка знаходилася усередині контейнера та відрізнялася за складом від земної атмосфери. На думку вчених, вона утворилася внаслідок дегазації частинок астероїдного ґрунту.

Загалом усередині капсули знаходяться три герметичні камери, призначені для зберігання трьох окремих проб. За час своєї місії «Хаябуса-2» виконав дві операції щодо відбору астероїдної речовини, тому одна з камер залишилася порожньою. На цей час вчені розкрили камеру А, яка містить ґрунт, узятий у лютому 2019 року. Усередині неї виявилося безліч частинок реголіту — як дрібних, так і досить великих. Деякі з опублікованих JAXA знімків створюють враження, що астероїдний ґрунт має коричневий колір. Однак дослідники наголошують, що насправді він сприймається людським оком як чорний.

Згідно з поточними планами, вже наступного тижня фахівці відкриють камеру С. У ній міститься ґрунт, взятий у липні 2019 року. Теоретично він має відрізнятися від першої проби, оскільки тоді «Хаябуса-2» торкнувся поверхні за 20 м від рукотворного кратера, який утворився після попадання до Рюгу спеціального імпактора. Вчені сподіваються, що в їхньому розпорядженні виявиться речовина, яка практично не піддалася впливу космічного випромінювання та мікрометеоритного бомбардування, викинута внаслідок удару з надр астероїда.

Формально проба астероїдної речовини, доставлена зондом «Хаябуса-2», є другою в історії. Попередня місія, яка завершилася 2010 року, повернула на Землю зразки з астероїда Ітокава (25143 Itokawa). Однак через численні технічні проблеми перший апарат серії «Хаябуса» зумів видобути лише близько 1500 мікрозерен реголіту. Тепер загальна маса проб, доступних для вивчення в наземних лабораторіях, виявилася на кілька порядків більшою.

За матеріалами: https://phys.org