Європейці використають «штучне затемнення» для вивчення Сонця, а Китай кине виклик Starlink: дайджест новин

Добірка найцікавіших космічних новин за тиждень: на Місяці виявили мільярди тонн води; дірявий «Союз» упав у Казахстані, а ми розповідаємо, чому Ізраїль запускає свої ракети у протилежному напрямку.

«Наука — полководець, а практика — солдати.»

—  Леонардо Да Вінчі

NASA має лише місяць на порятунок місячного кубсата

Фахівці NASA продовжують спроби перевести Lunar Flashlight на орбіту, що дасть йому змогу виконати свою наукову програму. На жаль, незабаром після розгортання цей апарат зіткнувся з технічними проблемами. Двигуни кубсата не змогли запрацювати на повну потужність через засмічення паливопроводів. Попри всі зусилля інженерів, він так і не зумів виконати маневр, необхідний для переходу на орбіту навколо Місяця.

Щоб врятувати місію, інженери розробили новий план. Його суть полягає в тому, що Lunar Flashlight залишиться на віддаленій орбіті навколо Землі, рухаючись по якій, він раз на місяць здійснюватиме прольоти південного місячного полюса. Це дасть змогу кубсату виконати основну частину наукової програми.

Lunar Flashlight являє собою 14-кілограмовий космічний апарат, створений на базі платформи CubeSat. Його запустили 11 грудня 2022 року як один із попутних вантажів місії Artemis I. Основне призначення супутника — пошук слідів водяного льоду та летких речовин у полярних кратерах Місяця.

ESA завершило будівництво «штучного Місяця»

Європейські інженери завершили складання пари супутників Proba-3. Найближчим часом вони пройдуть серію тестів, після чого їх почнуть готувати до запуску, наміченого на наступний рік. Основне їхнє завдання — дослідження сонячної корони. Вивчення корони є досить непростим завданням, адже астрономам потрібно якимось чином «прибрати» саме Сонце. На Землі це відбувається під час повних сонячних затемнень. Але вони, на жаль, спостерігаються не кожного року й лише у вузькій смузі місячної тіні. Науковці вигадали, як вирішити цю проблему: один із апаратів виконає роль «штучного Місяця» для іншого. Після виходу на орбіту,супутники розійдуться на відстань 144 м. Перший апарат закриє Сонце для другого, що дасть можливість спостерігати внутрішні шари корони.

Дірявий «Союз» підгорів під час посадки

Російський космічний корабель «Союз МС-22», витікання охолоджувача з якого спричинило кризу на Міжнародній космічній станції, зведений з орбіти. Його обгорілий спускний апарат приземлився посеред казахського степу

У вересні 2022 року на цьому кораблі прибули на МКС російські космонавти Сергій Прокоп’єв і Дмитро Петелін, а також американський астронавт Френк Рубіо. Планувалося, що на ньому ж вони повернуться назад. Однак 14 грудня на «Союзі» стався витік рідини з системи охолодження. Це загрожувало екіпажу перегрівом під час входу в атмосферу. Усунути несправність на орбіті не вдалося, тому 23 лютого росія направила на станцію інший корабель. Таким чином, екіпаж замість запланованих півроку пробуде на орбіті рік.

На Місяці виявили мільярди тонн води

У новому дослідженні вчені з Китаю виявили в місячному ґрунті крихітні скляні кульки, які вказують на потенційні місця, де може бути вода у величезній кількості. Наскільки її багато? Дослідники заявили про можливі 297,6 млрд тонн. Висновки ґрунтуються на зразках, привезених у ході китайської місії «Чан’е-5». Кожна скляна «намистинка» здатна утримувати до 2000 мікрограмів (0,002 грама) води на один грам маси частинки. Виходячи з аналізу сигнатур гідратації, вчені вважають, що кульки можуть накопичувати воду всього за кілька років. Відкриття дуже допоможе майбутнім колоністам на Місяці. Можливість отримати величезний резервуар води зданта зробити життя на поверхні природного супутника Землі набагато комфортнішим протягом тривалого періоду часу.

Китай кине виклик Starlink

До кінця поточного року Китай почне розгортання власного мегасупутникового сузір’я, призначеного для надання послуг глобального інтернету. Про це йдеться в повідомленні Китайської аерокосмічної науково-технічної корпорації (CASC). Згідно з задумом розробників, китайський аналог Starlink (його іноді називають «Гован») складатиметься з 13 тисяч космічних апаратів, розташованих на низьких навколоземних орбітах. Очікується, що дослідна партія з перших 30 супутників буде готова вже до кінця року. Для її запуску буде використана ракета «Чанчжен-5В». 

Фото тижня

Північне сяйво
Північне сяйво над долиною Шенандоа у штаті Вірджинія. Фото: Пітер Форістер

Потужна електромагнітна буря минулого тижня створила неймовірне полярне сяйво, що досягло південних регіонів США — аврору помітили навіть у пустельному штаті Аризона. У Канаді воно видалося особливо яскравим і різнобарвним. Таке рідкісне видовище привернуло увагу фотографів по всій Північній Америці, які спостерігали приголомшливе явище впродовж 12 годин.

Цікава цифра: 10 тисяч років

GRB 221009A
Спалах гамма-випромінювання GRB 221009A, зареєстрований обсерваторією XMM-Newton Європейського космічного агентства

Вчені провели дослідження спалаху гамма-випромінювання, зареєстрованого 9 жовтня 2022 року, та зробили приголомшливий висновок: це був найяскравіший і найпотужніший спалах з усіх, які досі спостерігали у Всесвіті. Команда вчених підтвердила, що сплеск був приблизно в 70 разів яскравішим, ніж будь-що, бачене раніше. Дослідники вважають, що вибух 2022 року відноситься до подій, які трапляються приблизно раз на 10 тисяч років. 

Що почитати у вихідні

Пуск ракети «Шавіт». Джерело: Міністерство оборони Ізраїлю

У березні Ізраїль здійснив свій перший за три роки космічний пуск. Ракета «Шавіт» успішно вивела на орбіту розвідувальний супутник «Офек-13». Якщо подивитися на його орбітальні параметри, то нескладно помітити дещо незвичайне: супутник рухається навколо Землі у «зворотному» напрямку. Команда The Universe Space Tech допоможе вам розібратися, чому так відбувається, у статті «Ретроградні» супутники, а про відкриття темної матерії й енергії читайте у матеріалі «Полювання на невидимку».

Читайте у попередньому дайджесті: Virgin Orbit опинилася на межі банкрутства, а надрукована на 3D-принтері ракета не досягла орбіти: дайджест новин

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Під поверхнею Міранди може ховатися океан
Тайконавти провели екскурсію на борту космічної станції «Тяньгун»: відео 
Літаючий сир мало не зірвав політ ракети з вертикальною посадкою: відео
716 обертів на секунду: астрономи знайшли одну із найшвидше обертових зір у Всесвіті
Чи пов’язана темна енергія з чорними дірами
Слабкий сигнал із кордонів Сонячної системи: NASA відновила зв’язок із Voyager 1
Мовчання NASA: інженери виявили, але не розкрили причину ерозії теплозахисту Orion
Зона смерті: Chandra склав карту небезпек для молодих екзопланет
Коричневий карлик виявився не тим, чим здавався
Невдалі зорі: James Webb зазнімкував новонароджені коричневі карлики в туманності Оріона