Дірявий «Союз» підгорів під час посадки

Російський космічний корабель «Союз МС-22», витікання охолоджувача з якого спричинило кризу на Міжнародній космічній станції, зведений з орбіти. Його обгорілий спускний апарат опинився посеред казахського степу.

Посадка капсули «Союз МС-22»
Посадка капсули «Союз МС-22». Джерело: «Роскосмос»

Найпроблемніший російський корабель

Космічний корабель «Союз МС-22», який цієї зими викликав безліч проблем через те, що з нього почав витікати охолоджувач, нарешті завершив свій політ у казахському степу. Він розпочався у вересні 2022-го, коли до Міжнародної космічної станції прибули російські космонавти Сергій Прокоп’єв та Дмитро Петелін, а також американський астронавт Френк Рубіо.

Планувалося, що цим самим кораблем вони повернуться назад. Однак 14 грудня, приблизно через три місяці після запуску, на «Союзі» стався витік рідини із системи охолодження. Це загрожувало екіпажу перегрівом під час входу в атмосферу.

«Роскосмос» тоді шукав спосіб полагодити корабель, говорив, що причиною пошкодження був мікрометеорит. Зрештою, з ремонтом не склалося, й оголосили, що запустять на станцію новий. Тим часом подібна халепа сталася на вантажному «Прогресі», й стало зрозуміло, що це якісь проблеми у збиранні корабля на Землі.

Нарешті, 23 лютого росія надіслала на станцію інший корабель, бо космонавти опинилися у пастці. Тепер планується, що Прокоп’єв, Петелін та Рубіо повернуться на ньому на Землю тільки у серпні цього року. Отже, вони, замість запланованих пів року на орбіті, пробудуть там рік.

«Союз» у Казахстані

Сам же нещасливий «Союз МС-22» вирішили звести з орбіти та посадити його спускний апарат у Казахстані. На ньому на Землю повернули близько 218 кг результатів експериментів та цінних вантажів. Що вони собою являють, не повідомляється.

Обгоріла капсула
Обгоріла капсула. Джерело: «Роскосмос»

28 березня об 11:57 за київським часом «Союз» відстикували від станції. Зазвичай від цього моменту до входу в атмосферу минає близько 2,5 години. Однак цього разу корабель летів без екіпажу, тому спуск почався вже за 55 хвилин.

Під час входження у щільні шари атмосфери корабель, як завжди, розділився. Більша його частина згоріла повністю, лишивши тільки спускний апарат, який сильно обгорів, але все ж зміг розкрити парашут, про що російські ЗМІ із гордістю заявили. Вочевидь, щодо того, що капсула не вріжеться на повній швидкості в Землю, впевненості не було.

Тепер інженери мають відкрити «підкопчений» спускний апарат і дізнатися, які ж насправді температури були всередині під час входу в атмосферу і чим це загрожувало космонавтам.

За матеріалами www.space.com.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine