Virgin Orbit опинилася на межі банкрутства, а надрукована на 3D-принтері ракета не досягла орбіти: дайджест новин

Підбірка найцікавіших космічних новин за тиждень: NASA зареєструвала на Сонці гігантське торнадо; венеріанська місія VERITAS опинилася під загрозою, а ми розповідаємо про дослідження нашого світила.

Докладніше про кожну новину читайте за гіперлінком.

«Нічого в житті не треба боятися, його треба лише розуміти. Настав час зрозуміти більше, аби менше боятися»

― Марія Кюрі

Перша надрукована на 3D-принтері ракета не змогла досягти орбіти

22 березня компанія Relativity Space здійснила перший пуск ракети Terran 1, 85% компонентів якої були надруковані за допомогою 3D-принтера. Носій успішно стартував, але не зміг досягти орбіти через відмову другого ступеня.

Спочатку політ проходив згідно з планом. Ракета успішно відірвалася від стартового майданчика та подолала ділянку Max-Q — точку, в якій вона зазнає максимального аеродинамічного опору під час польоту і має найбільші навантаження. На 165-й секунді польоту Terran 1 успішно скинула перший ступінь. Збій стався на ділянці роботи другого ступеня. Судячи з кадрів із бортової камери, її двигун працював із перебоями, а потім і зовсім відключився. В результаті ракета не змогла розвинути першу космічну швидкість і впала в Атлантичний океан.

Virgin Orbit опинилася на межі банкрутства

Майбутнє компанії Virgin Orbit висить на волосині. Щоб врятуватися від банкрутства, вона активно шукає грошових вливань. Останній рік компанія намагалася досягти успіхів у сфері виведення на орбіту супутників, але зазнала серйозної невдачі в січні, коли спроба запуску над Великою Британією завершилася невдачею. Нещодавно потенційний покупець раптово відмовився від угоди на 200 млн доларів. Наразі з Virgin Orbit ведуть перемовини інші компанії. Але якщо інвестор швидко не знайдеться, банкрутство може статися вже цього тижня.

NASA помітила «вм’ятину» магнітного поля Землі, що стрімко зростає

NASA активно спостерігає за дивовижною Південно-Атлантичною аномалією, що простягається між Південною Америкою та Південно-західною Африкою. Це явище вчені порівнюють із «вм’ятиною» в магнітному полі Землі чи своєрідною «вибоїною в космосі». Феномен безпосередньо впливає на космічні апарати, що обертаються на низьких навколоземних орбітах і проходять крізь нього. Річ у тім, що супутники та Міжнародна космічна станція особливо вразливі до ослабленої напруженості магнітного поля на цій ділянці. Через це протони високих енергій, що походять від Сонця, вражають бортові технологічні системи та можуть виводити їх з ладу.

Венеріанська місія NASA опинилася під загрозою

Нещодавно представлений проєкт нового бюджету NASA фактично не передбачає виділення коштів для розробки місії VERITAS. Наступного року вона отримає лише 1,5 млн доларів, тоді як раніше агентство передбачало витратити на її розробку 56,7 млн доларів. На думку експертів, брак фінансування може призвести до скасування проєкту.

Місію VERITAS (Venus Emissivity, Radio Science, InSAR, Topography and Spectroscopy) офіційно обрали для реалізації в ході відбору за програмою Discovery 2021 року. Вона розробляється Лабораторією реактивного руху (JPL NASA). В її межах до Венери збираються відправити орбітальний апарат, який займеться її картографуванням і вивченням тектонічних процесів. Він складе детальну тривимірну карту венеріанської поверхні, що допоможе дати відповідь на питання, якою була найближча планета в далекому минулому і чи могла вона мати океан.

Sierra Space підірвала надувний модуль для космічної станції

Компанія Sierra Space, що будує космічну станцію Orbital Reef, навмисно підірвала модель надувного модуля для неї за допомогою надлишкового тиску. Таким чином була випробувана міцність конструкції. При цьому модуль — зовсім не гумовий. Він сплетений з окремих гнучких волокон, щільно підігнаних одне до одного. У наступних випробуваннях, які розпочнуться цьогоріч, інженери будуть використовувати вже повнорозмірний модуль із металевими деталями.

Усі ці дії мають своєю остаточною метою сертифікацію модулів, аби побудувати з них майбутню космічну станцію Orbital Reef. Загалом у 2021 році NASA виділила 415 млн доларів трьом консорціумам для розробки комерційних орбітальних комплексів. Команда Orbital Reef отримала 130 млн доларів, Nanoracks LLC — 160 млн доларів, а Northrop Grumman зібрала 125,6 млн доларів. Атестація всіх запропонованих конструкцій триває прямо зараз.

Фото тижня

Протуберанець
Вогняне торнадо на Сонці. Джерело: NASA/SDO/composite by Steve Spaleta

Весь минулий тиждень над Сонцем підіймалася гігантська нитка перегрітої плазми, яка зрештою впала на його поверхню, утворивши велетенське торнадо розміром у 14 разів більше за Землю. Крім того, на нашому світилі зараз можна спостерігати шість плям і відразу дві корональні діри. Крізь них «дме» особливо сильний сонячний вітер. І все це відбувається у дні весняного рівнодення, коли вісь магнітного поля нашої планети перпендикулярна до напрямку сонячного вітру й небезпека виникнення магнітних бур різко підвищується.

Цікава цифра: 949,3 млн доларів

Mars Sample Return
На цій ілюстрації показано концепцію місії Mars Sample Return. Авторство: NASA/JPL-Caltech

NASA запросила 949,3 млн доларів на реалізацію місії MSR (Mars Sample Return) у 2024 році. Ця сума помітно перевищує минулорічну оцінку потреб організації. Подальше зростання витрат на місію може поставити під загрозу реалізацію інших проєктів. Так, лише поточного року на неї буде виділено 653,2 млн доларів. Ще нещодавно NASA оцінювала потреби MSR на 2024 рік у 800 млн доларів. Однак, судячи з усього, фахівці недооцінили витрати, необхідні для реалізації такого амбітного проєкту.

Місія MSR розробляється NASA у співпраці з ESA. Її метою є доставлення на Землю зразків ґрунту, зібраних марсоходом Perseverance.

Що почитати у вихідні

Дейна Боллес, провідна фахівчиня з зовнішніх інформаційних технологій Дирекції наукових місій, штаб-квартира NASA. Джерело: NASA / Aubrey Gemignani

Цього тижня ми продовжуємо розповідати про вивчення Сонця. Зараз дослідження сонячної корони здійснюють два міжпланетних апарати: Parker Solar Probe (PSP, NASA) та Solar Orbiter (SolO, ESA). Про те, як вони працюють і як учені досліджують з їх допомогою нашу найближчу зорю, читайте докладніше у статті «Сонце у фокусі космічних апаратів».

У Сполучених Штатах березень — це Місяць жіночої історії. Саме в цей час багато громадських і урядових організацій розповідають про жінок, які зробили значний внесок у розвиток сучасного суспільства. Не стала винятком і аерокосмічна сфера. Особливо нас вразила Дейна Боллес — провідний спеціаліст з інформаційних технологій NASA. Ми хочемо поділитися з вами її надихаючою історією в статті «Дотягнутися до NASA попри інвалідність».

Читайте у попередньому дайджесті: У Starlink з’явився новий конкурент, а NASA замінить російські кораблі за мільярд: дайджест новин

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine