У Сонячній системі знайшли кладовище міжзоряних об’єктів

Група вчених з Єльського університету досліджувала способи визначення ударних кратерів від міжзоряних об’єктів. Це дослідження є доволі цікавим для наукової спільноти, оскільки останні роки були відкриті такі міжзоряні об’єкти, як астероїд Оумуамуа та комета 2I/Борисов. Власне, ці об’єкти є доказом того, що в історії нашої планети траплялись падіння «гостей» з-за меж Сонячної системи. Через їхню високу швидкість та внутрішню будову вони також могли утворити більший об’єм ударного розплаву усередині кратерів. Свої дослідження вчені виклали у статті Earth and Planetary Astrophysics.

Удари міжзоряних об’єктів повинні залишати дуже чіткі кратери
Удари міжзоряних об’єктів мають залишати дуже чіткі кратери. Фото: Unsplash

«Оумуамуа та 2I/Борисов були знаковими відкриттями. Наразі не існує загальної теорії, яка б адекватно пояснювала кожен аспект міжзоряних об’єктів, що завітали до Сонячної системи. Найсильніші аргументи на сьогодні вказують на абсолютно новий тип астрономічних об’єктів, крім астероїдів і комет, з якими ми знайомі. Комета Борисова також була незвичайною, оскільки її склад відрізнявся від практично кожної комети в нашій Сонячній системі. Їхня будова та склад передають нам інформацію про найдавніші етапи формування далеких екзопланет», — пояснив Семюель Кебот, доктор філософії на факультеті астрономії Єльського університету.

Виявилось, що прикметною особливістю міжзоряних об’єктів є їхня відносно висока швидкість в момент удару об поверхню у порівнянні з астероїдами та кометами. Щоб це підтвердити, дослідники провели гідродинамічне моделювання зі снарядами різної маси та зі швидкістю удару до 100 км/с, бо вона є граничною для зіткнень у нашій Сонячній системі. Оскільки на Землі такі кратери — величезна рідкість, а також їх вкрай складно знайти, найкращим місцем для їхнього пошуку може стати наш Місяць.

«Майбутні місії Artemis можуть мати тут вирішальне значення, оскільки вони запропонують одні з перших можливостей для аналізу ґрунтів і гірських порід із Місяця з часів програми Apollo. Однак вкрай важко вказати на конкретний кратер», — пояснює Кебот.

Artemis у пошуках ударного розплаву

Кебот посилається на майбутні місії NASA Artemis, метою яких є відправлення перших людей на Місяць після Apollo 17 у 1972 році, а також висадка першої жінки та афроамериканця на поверхню нашого супутника. Шість місій Apollo з 1969 по 1972 рік повернули 382 кг каміння, піску, пилу, зразків керна та гальки з шести різних місць посадки на поверхню Місяця. Скільки кілограмів місячного матеріалу повернуть на Землю астронавти Artemis, покаже час, але вони будуть безцінними для науки. Одним із головних артефактів буде пошук ударного розплаву.

Ударний розплав — це залишки гірських порід, які миттєво розплавилися внаслідок високошвидкісного удару астероїда чи комети. Шматочки цих розплавів можуть швидко охолонути, утворюючи скло, тоді як великі об’єми ударного розплаву можуть об’єднуватися у так звані кратерні відкладення, які з часом твердіють, утворюючи абсолютно нову породу.

Раніше ми повідомляли, як на Землю впав міжзоряний метеорит.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine