Астрономи знайшли екзопланету в системі з білим карликом

Завдяки даним, зібраним космічним телескопом TESS, команда американських дослідників зуміла ідентифікувати нову екзопланету, яка одержала позначення TOI-1259Ab. Об’єкт входить до складу подвійної системи, одним із компонентів якої є білий карлик.

Гаряча екзопланета в уявленні художника. Джерело: NASA

TOI-1259Ab обертається навколо помаранчевого карлика, розташованого на відстані 385 світлових років від Сонця, та є гарячим газовим гігантом. Його орбіта пролягає на відстані всього 0,04 а.о. від поверхні центральної зорі, а рівноважна температура атмосфери становить близько 700°C. При радіусі, близькому до юпітеріанського, маса екзопланети на 56% менша за масу найбільшої планети Сонячної системи. Очевидно, це пояснюється «роздутістю» її газової оболонки через тісне сусідство зі світилом.

Що ж до білого карлика, його орбіта пролягає на відстані 1650 а.о. від помаранчевого карлика. Маса об’єкта складає 0,56 сонячної. З огляду на його характеристики, астрономи зуміли визначити, що вік системи дорівнює 4,08 млрд років.

Знімок зоряної системи TOI-1259. Джерело: Martin et al., 2021.

За словами дослідників, раніше білий карлик був зорею головної послідовності, маса якої перевищувала сонячну у 1,59 раза, а орбіта пролягала значно ближче до центру системи. Отже, її гравітація могла вплинути на екзопланету, що змусило її мігрувати на нинішню орбіту.

За матеріалами https://phys.org