Загадковий астероїд Оумуамуа планують наздогнати та вивчити

Вчені запропонували спорядити космічну місію з вивчення таємничого міжзоряного космічного об’єкта 1I/Оумуамуа. Цей загадковий гість, що пролетів крізь Сонячну систему, зачарував астрономів та громадськість своїм незвичайним виглядом. Також теоретично він може бути пов’язаний з позаземним життям.

1I/Оумуамуа був вперше виявлений канадським астрономом та фізиком Робертом Веріком 2017 року. На той момент астероїд був на відстані 30 млн км від Землі. Він пролетів повз Сонце на швидкості 87,7 км/с. Розрахунки показали, що його незвичайна гіперболічна орбіта вказує на те, що об’єкт є міжзоряним і прилетів до нас із зоряної асоціації сузір’я Кіля, де він сформувався майже 45 млн років тому.

Перший міжзоряний гість

Об’єкт спершу збив вчених з пантелику, оскільки його довго не вдавалося класифікувати ні як комету, ні як астероїд. Однією з дивних особливостей 1I/Оумуамуа є його форма, яку NASA описує як сигароподібну. Його довжина приблизно в 10 разів більша за ширину — разюча відмінність від будь-яких інших об’єктів, що спостерігаються у Сонячній системі.

Оумуамуа в уяві художника. Джерело: ESO

Пізніше астрономи підтвердили, що 1I/Оумуамуа є першим виявленим об’єктом, який відвідав Сонячну систему з іншої зоряної системи. Поки вчені його вивчали, об’єкт давно пройшов перигелій. Потім перетнув орбіти Марса 2017 року, Юпітера 2018-го, Сатурна 2019-го.

Астрономи досі не знають, звідки взявся Оумуамуа. Навколо міжзоряного гостя почали активно виникати теорії, пов’язані з інопланетянами. Одна із них стверджує, що міжзоряний астероїд є інопланетним зондом. Щоб з’ясувати його походження, вчені запропонували відправити місію для відвідування цього об’єкта. Але це може виявитися непростим завданням. Оскільки міжзоряний мандрівник віддаляється від нас назавжди — людство має останній шанс наздогнати його та вивчити.

Як наздогнати Оумуамуа?

Одним зі способів зробити це було б використання гравітаційного маневру разом з ефектом Оберта. Ідея полягає у зближенні космічного корабля із Сонцем і запуску двигунів у точці максимального зближення з зорею для отримання максимального імпульсу, щоб прискоритися. Такий маневр дозволив би наздогнати Оумуамуа менш ніж за 20 років. Але це пов’язано з ризиком та необхідністю теплозахисного екрана, як у зонда Parker.

Омуамуа
Траєкторія польоту Оумуамуа крізь Сонячну систему. Фото: NewAtlas

Щоб відмовитися від гравітаційного маневру поблизу Сонця, вчені запропонували інший спосіб зближення з Оумуамуа. У другому випадку використовуватиметься гравітаційний вплив Венери, Землі та Юпітера. З їхньою допомогою космічний апарат може досягти Оумуамуа протягом 26 років і уникнути ризиків зближення із Сонцем. За словами авторів, якщо проєкту дадуть «зелене світло», він може стартувати вже 2028 року.

Найкраще почекати наступного астероїда

Професор природничих наук та астрофізики Гарвардського університету Аві Леб Френк Б. Берд-молодший в інтерв’ю Newsweek розповів про найвищу складність такого проєкту. Однак, попри це, місія теоретично може бути здійснена з використанням технологій.

На нинішній відстані від Сонця Оумуамуа більш ніж у мільйон разів слабший, ніж коли був поблизу Землі. Будь-який космічний корабель має бути обладнаний великим телескопом, щоб знайти Оумуамуа і тримати його на «прицілі».

На думку Леба, найкращим варіантом було б зовсім відмовитись від польоту. Потрібно підготуватися та почекати, поки вчені не виявлять схожий на Оумуамуа об’єкт, а потім відправитися до нього.

Нагадаємо, що раніше астрономи виявили потенційну міжзоряну комету.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine