Перший приватний український супутник і спалах на Сонці: дайджест космічних новин

Підбірка найцікавіших космічних новин за тиждень: NASA попросила приватників урятувати телескоп Hubble, український супутник EOS SAT-1 вийшов на зв’язок, а ми розповідвємо про найбільш очікувані космичні події 2023 року та різницю між юліанським і григоріанським календарем.

На створення атомів пішло менше години, на створення зірок і планет — кілька сотень мільйонів років, а на створення людини — п’ять мільярдів років.

Георгій Гамов

Виверження на Іо

Астрономи, які спостерігають за супутником Юпітера Іо, зареєстрували на ньому підвищену вулканічну активність. З липня 2022 року на цьому місяці сталося кілька малих і принаймні одне велике виверження.

Перший приватний український супутник вийшов на зв’язок

3 січня 2023 року з космодрому на мисі Канаверал ракетою Falcon 9 був успішно виведений на низьку навколоземну орбіту супутник EOS SAT-1. Це перший апарат сузір’я EOS SAT — першого у світі супутникового угрупування, орієнтованого на сільське господарство.  Після відокремлення від ракети супутник передав телеметрію, чим підтвердив початок своєї роботи.

Супутники сфотографували знищену базу окупантів у Макиївці

Незалежний розслідувач Бенджамін Піттет опублікував супутникові знімки компанії Planet Labs, на яких видно знищену базу російських окупантів у Макиївці. В новорічну ніч ЗСУ нанесли по ній ракетний удар.

Потужний спалах на Сонці

3 січня на Сонці стався потужний спалах, що супроводжувався корональним викидом маси. Космічні обсерваторії отримали дуже ефектні кадри цієї події. Викид не був спрямований у бік Землі, тому він не несе загрози для нашої планети.

Помер останній учасник місії Apollo 7

В США на 91-м році пішов з життя колишній астронавт Волтер Каннінгем — останній учасник експедиції Apollo 7. Це була перша пілотована місія в межах американської місячної програми. Її учасники випробували корабель Apollo на навколоземній орбіті, знявши питання щодо його безпеки та відкривши дорогу до місії Apollo 8, під час якої у грудні 1968 року люди вперше облетіли Місяць.

NASA попросила допомоги у порятунку Hubble

NASA попросила приватні компанії представити свої пропозиції й ідеї стосовно способів підняття орбіти телескопа Hubble. Ця операція продовжить термін служби славетної обсерваторії, а отриманий у ході її реалізації досвід можна буде використати для порятунку інших супутників.

Емблема NASA на телескопі Hubble. Джерело: NASA

Airbus приєднався до проєкту орбітальної станції Starlab

Компанія Airbus Defence and Space оголосила про приєднання до проєкту комерційної орбітальної станції Starlab. Цей крок допоможе європейським країнам спростити доступ до навколоземної орбіти після завершення експлуатації Міжнародної космічної станції.

Фото тижня: схід Землі над Місяцем

Корейський інститут аерокосмічних досліджень (KARI) опублікував перші зображення, отримані зондом «Данурі» після виходу на селеноцентричну орбіту. На них можна побачити схід нашої планети над місячною поверхнею.

Схід Землі над місячною поверхнею. Фото зонда «Данурі». Джерело: KARI

Цифра тижня: 26 тисяч маневрів ухилення

В період з 1 грудня 2020 року по 30 листопада 2022 року супутники Starlink виконали загалом 26 037 маневрів ухилення на орбіті. Вказана цифра міститься у звіті, відправленому SpaceX на адресу Федеральної комісії зв’язку США (FCC). Документ свідчить про те, що зараз супутники Starlink виконують по 75 маневрів ухилення на добу.

Запуск ракети Falcon 9. Джерело: SpaceX

Що почитати на вихідних

25 грудня та 7 січня в Україні відзначається Різдво. В народі їх часто називають «католицьким» і «православним», але це зовсім невірно. Безпосередньо до релігійних питань цей факт не має стосунку, а визначається лише календарем. З нашої статті ви дізнаєтеся, чому так сталось і в чому різниця між юліанським і григоріанським календарем.

Також ми ділимося найбільш вражаючими світлинами минулого року, оновлюємо пускову статистику та розповідаємо про найочікуваніші космічні події 2023 року.

Читайте в попередньому дайджесті: Зимовий Марс і нові скафандри для астронавтів.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine