Зимовий Марс і нові скафандри для астронавтів: дайджест новин

Підбірка найцікавіших космічних новин за тиждень: James Webb роздивився зорі у далеких квазарах, Китай збирається збудувати найбільший в Азії телескоп, а ми розповідаємо про те, як змінюються пори року на планетах Сонячної системи.

«Історія астрономії — це історія горизонтів, що віддаляються»

― Едвін Габбл

Обсерваторія SOHO сфотографувала порошинку

Під час вивчення знімків, зроблених сонячною обсерваторією SOHO, астрономи звернули увагу на незвичайний яскравий об’єкт, що з’явився у полі зору її камер, а потім різко «відвернув» від Сонця. Але, на превелике розчарування уфологів, виявилося, що це не НЛО і навіть не санчата Санти. Насправді SOHO сфотографував порошинку, яка є фрагментом телескопа. Вона була вибита внаслідок потрапляння до його теплозахисного екрану мікрометеорита.

NASA замовила нові скафандри

NASA підписала контракт на суму 97 млн доларів із компанією Collins Aerospace на розробку скафандрів наступного покоління, призначених для екіпажу Міжнародної космічної станції (МКС). За умовами контракту, Collins Aerospace має надати придатну для наземних випробувань версію нового скафандра до січня 2024 року. Угода також передбачає можливість її використання для демонстраційного виходу за межі МКС у 2026 році.

Вихід у відкритий космос з борту МКС. Джерело: NASA

James Webb сфотографував зорі в далеких квазарах

Завдяки можливостям космічного телескопа James Webb (JWST) астрономи зуміли вперше побачити зорі в далеких квазарах. Випущеному ними світлу знадобилося понад 13 млрд років, щоб досягти Землі. Дослідники сподіваються, що знімки JWST дозволять перевірити існуючі гіпотези про природу квазарів і допоможуть пояснити, як чорні діри в ранньому Всесвіті змогли так швидко набрати велику масу.

Китай збудує найбільший оптичний телескоп в Азії

Пекінський університет оприлюднив плани будівництва найбільшого в Азії оптичного телескопа, який отримав назву EAST. Він буде розміщений на плато Тибету на висоті близько 4200 м. Спорудження телескопа пройде в два етапи. На першому етапі він отримає сегментоване дзеркало, що конструктивно нагадує головне дзеркало JWST. Воно складатиметься з 18 шестикутних сегментів і матиме діаметр 6 м. На другому етапі дзеркало EAST розширять шляхом додавання 18 нових сегментів. Це дозволить довести його діаметр до восьми метрів. Очікується, що будівництво EAST буде завершено до 2030 року.

Зимовий Марс від місії MRO

З нагоди настання зимових свят NASA опублікувала серію фотографій, зроблених зондом MRO, що демонструють зиму на Марсі. На знімках можна побачити вкриті інеєм марсіанські дюни та схили кратерів, а також характерні темні області. Вони утворюються в результаті сублімації сухого льоду, коли струмені вуглекислого газу, що вириваються з-під поверхні, піднімають гейзероподібні фонтани темного пилу.

Вкриті інеєм дюни у північному полярному регіоні Марсу. Джерело: NASA/JPL-Caltech/University of Arizona

На одну з фотографій також потрапили незвичайні полігональні утворення на марсіанських полюсах. Такі структури виникають, коли водяний лід, розширюючись при зниженні температури, розколює покриваючий грунт на багатокутники.

Фото тижня

Відомий астрофотограф Ендрю Маккарті опублікував нове вражаюче зображення. На цей раз він сфотографував наше Сонце. Знімок Маккарті відрізняється дуже високим ступенем деталізації (його повна роздільна здатність становить 164 мегапікселя). На ньому можна побачити протуберанці, характерні гранули на сонячній поверхні, що виникають через конвекцію плазми, а також групу плям. Плями утворюються внаслідок виходу у фотосферу сильних магнітних полів. Вони здаються більш темними, ніж навколишня поверхня, через їхню нижчу температури.

164-мегапіксельний портрет Сонця, зроблений астрофотографом Ендрю Маккарті. Джерело: Andrew McCarthy

Цікава цифра: 61 пуск за рік

30 грудня з космодрому на базі ВПС США Ванденберг відбувся пуск ракети Falcon 9. Він став 61-ю та фінальною космічною місією, реалізованою компанією SpaceX у 2022 році, що стало її новим рекордом. Для порівняння: за весь минулий рік компанія здійснила 31 запуск.

Запуск ракети Falcon 9. Джерело: SpaceX

Що почитати на вихідних

Новий рік — це час, коли всі підбивають підсумки. Редакція The Universe Space Tech не є винятком. З нашої статті ви зможете дізнатися про десять головних космічних подій 2022 року.

Космічний корабель Orion на тлі зворотного боку Місяця. Джерело: NASA

Також ми розповідаємо про те, як змінюються пори року на інших планетах Сонячної системи, та продовжуємо серію матеріалів про протистояння між державами в космосі (частина 5 «Нові гравці» та частина 6 «Політичний хаос»). А ще ми підготували для вас підбірку з п’яти найкращих фільмів і мультфільмів про космос, які можна подивитися всією родиною на свята.

Читайте в попередньому дайджесті: Дірка в «Союзі» та завершення місії InSight

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine