На супутнику Юпітера розпочалося виверження вулкана

Дослідники, які спостерігають за супутником Юпітера Іо з липня, фіксують на ньому підвищену вулканічну активність. За цей час відбулося кілька малих і принаймні одне велике виверження.

Виверження на Іо
Виверження на Іо. Джерело: www.nationalgeographic.com

Виверження на Іо

Вчені з інституту планетарних наук зафіксували на супутнику Юпітера Іо виверження вулкана. Про це свідчать дослідження, проведені за допомогою інструменту Io Input/Output (IoIO), розташованого в Аризоні.

За його допомогою вчені вивчають цей вулканічний супутник Юпітера ще з 2017 року. Попри невеликі розміри він здатний побачити плазмовий тор, який цей місяць утворює навколо гігантської планети внаслідок вулканічної діяльності на ньому. До його складу також входить спектрограф, який дозволяє відстежувати хімічний склад того, що Іо викидає назовні.

У липні 2022 року дослідники помітили найбільше за весь час спостереження підвищення вмісту натрію та іонізованої сірки. Так вчені дійшли висновку, що з липня і по грудень включно на супутнику тривають виверження вулканів. Більшість із них були незначні, однак у вересні відбулося одне дійсно велике.

Чому на Іо багато вулканів?

Іо — один з чотирьох великих супутників Юпітера, найближчий до планети. Він одночасно зазнає впливу від його припливних сил та збурень з боку Європи та Ганімеда. Через це кора цього місяця деформується і тріскається.

Вулканізм на Іо спостерігається з 70-х років XX століття. Дослідники, які працюють з IoIO, майже щороку фіксують невеликі виверження. Посилення активності у 2022 році надзвичайно важливе, адже впродовж усього наступного року до Іо поступово почне наближуватися зонд Juno. У грудні 2023-го він здійснить проліт поблизу нього.

Вченим, які працюють із цим апаратом, необхідно знати, на що під час цього зближення варто подивитися та які небезпеки можуть загрожувати Juno. Цілком можливо, що він зможе отримати разючіші зображення, ніж під час прольотів Ганімеда та Європи.

За матеріалами Рhys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine