МКС — найбільша споруда в космосі: кому належить орбітальна станція

Міжнародна космічна станція (МКС) обертається навколо Землі на висоті близько 400 км. Її орбітальний шлях охоплює приблизно 90% поверхні планети. Завдяки величезним сонячним панелям, що відбивають сонячне світло, станцію можна помітити неозброєним оком вранці або вечері, коли вона пролітає над вашою місцевістю. За її польотом можна прослідкувати через спеціальний додаток. Але кому належить така величезна та дорога космічна споруда?

МКС
МКС перебуває на висоті 400 км над поверхнею Землі. Фото: NASA

Згідно з повідомленнями головного офісу NASA, утримання МКС щороку коштує близько 3 мільярди доларів. Ця сума становить приблизно третину бюджету, виділеного на польоти людей у космос.

Кому належить МКС?

Міжнародна космічна станція — це багатонаціональний проєкт, що не належить жодній окремій державі. Фактично свій вклад у її створення внесли 15 країн. Основними партнерами є NASA, «Роскосмос» і Європейське космічне агентство. Вони забезпечують найбільший обсяг фінансування. Також до проєкту приєдналися Японське агентство космічних досліджень і Канадське космічне агентство. МКС відвідали понад 250 представників 20 різних країн. Найбільше — 158 астронавтів — зі Сполучених Штатів, на другому місці (54 особи) — росія. Їх перебування на станції розподіляється на основі ресурсів, наданих агентствами, включно з грошовими внесками.

МКС

Крім того, завдяки приватній компанії Axiom Space тепер на борту орбітального комплекса активно працюють недержавні астронавти. Періодично на МКС прибувають представники таких країн, як ОАЕ.

Минуле та майбутнє МКС

Будівництво МКС розпочалося 1998 року та завершилося 2011-го. Реалізація проєкту, який спершу мав назву Freedom, була ускладнена технічними та фінансовими труднощами. Незважаючи на це, станція почала функціонувати з листопада 2000 року. Її розміри зростали в міру додавання до неї різних модулів, і зараз за площею вона приблизно дорівнює футбольному полю. Американську Skylab вона перевершує за розміром у 5 разів, а російський орбітальний комплекс «Мир» — учетверо.

Згідно зі спланованими заходами, МКС мала функціонувати до 2024 року. Однак NASA затвердило продовження її експлуатації до 2030-го. До того часу на навколоземній орбіті мають з’явитися кілька приватних космічних станцій, приміщення яких потім орендуватимуть NASA та ESA. Один із перших приватних форпостів виведе на орбіту компанія SpaceX у 2025 році.

Раніше ми розповідали про ТОП-5 найперспективніших космічних станцій сьогодення та майбутнього.

За матеріалами sciencetimes.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine