NASA знищить Міжнародну космічну станцію 2031 року

NASA розкрила плани щодо майбутнього Міжнародної космічної станції (МКС). У січні 2031 року МКС затоплять у Тихому океані в одному з найвіддаленіших місць на Землі. Це місце відоме як «цвинтар космічних кораблів». Схід з орбіти космічної станції вагою 419 тонн розпочнеться поступово. До того до неї направлять кілька нових модулів для нового космічного проєкту.

План припинення експлуатації слідував за зобов’язанням президента США Джо Байдена підтримувати станцію до 2030 року. До того моменту має запрацювати комерційна альтернатива. У планах NASA запустити низку комерційних модулів до МКС протягом десятиліття. Потім ці модулі відстикуються та утворять самостійну комерційну космічну станцію.

Міжнародна космічна станція
Міжнародна космічна станція впаде у Тихий океан 2031 року. Фото: NASA

«Приватний сектор технічно та фінансово здатний розробляти та експлуатувати комерційні низькоорбітальні напрями за сприяння NASA. Ми з нетерпінням чекаємо на можливість поділитися отриманими уроками та досвідом роботи з приватними організаціями, щоб допомогти їм розробити безпечні, надійні та рентабельні напрями в космосі. Доповідь, яку ми представили Конгресу, докладно описує наш всеосяжний план щодо забезпечення плавного переходу до комерційних напрямів після виведення з експлуатації Міжнародної космічної станції 2030 року», — заявив Філ Макалістер, директор з комерційного космосу у штаб-квартирі NASA.

NASA планує придбати місце щонайменше для двох астронавтів на новій комерційній космічній станції до 2030 року. Є кілька компаній, які планують взяти на себе керування нею. Серед них Axiom Space, Blue Origin та Northrup Grumman.

Вичерпаний ресурс МКС

Станція, запущена на орбіту 1998-го, була розрахована на 15 років роботи. На той час, коли її втоплять в океані, вона пропрацює понад 30 років, удвічі перевищивши свій робочий ресурс. NASA запевняє, що перевірки конструкції підтвердили її безпечність до 2030 року. Однак кожне нове зістикування та розстикування збільшує навантаження на МКС. Також проблем станції додають різні витоки повітря у російських модулях.

Конструкція МКС
Конструкція МКС потерпає від частих стикувань із космічними кораблями. Фото: NASA

«Технічний термін служби МКС обмежений основною конструкцією, до якої входять модулі, радіатори та ферми. Інші системи, такі як енергопостачання, контроль довкілля та життєзабезпечення, підлягають ремонту та заміні на орбіті», — повідомляє агентство NASA.

Як відбуватиметься затоплення МКС?

У січні 2031 року МКС перестануть експлуатувати, й відбудеться ряд подій перед її сходом з орбіти. Перед цим всі комерційні модулі, а також деякі з надійних старих модулів, будуть відокремлені від основної конструкції космічної станції. Потім до МКС відправлять кілька безпілотних космічних кораблів, які своїми потужними двигунами допоможуть усій конструкції зійти з орбіти. NASA планує досягти цього за допомогою трьох російських космічних кораблів «Прогрес» та космічного корабля Northrop Grumman Cygnus.

Точка Немо
Точка Немо у Тихому океані — саме тут буде затоплена МКС 2031 року

Потім NASA дасть команду на зниження орбіти, яка зараз становить трохи більше 400 км. Зниження відбуватиметься доти, доки МКС не зіштовхнеться зі щільнішими шарами атмосфери Землі. У міру того, як МКС проходитиме крізь атмосферу, вона почне нагріватися та руйнуватися. Більша частина космічної станції згорить через тертя об атмосферу, але частина залишиться — ці залишки впадуть у безлюдному районі південної частини Тихого океану, яка називається Точкою Немо. Це найвіддаленіше місце на Землі від будь-якої місцевості проживання людини, й саме сюди потрапляють виведені з експлуатації космічні кораблі та ступені ракет.

Майбутнє після МКС

NASA підтримала три проєкти комерційних космічних станцій на орбіті Землі. Вони розробляються компаніями Northrup Grumman, Blue Origin та Lockheed Martin. У їхніх планах збудувати як невеликі лабораторії, так і «космічні бізнес-парки» й навіть орбітальну кіностудію. Усі вони запрацюють до 2030 року.

Концепт орбітальної станції Northrop Grumman
Концепт орбітальної станції Northrop Grumman. Джерело: Northrop Grumman

Очікується, що це відбудеться одночасно з тим, як Китай розширить свою космічну станцію «Тяньгун», а Росія, ймовірно, запустить власну станцію, можливо, з використанням колишніх модулів МКС.

«Комерційні напрями, поряд із перевезеннями екіпажів та вантажів, становитимуть основу економіки низької навколоземної орбіти після того, як Міжнародна космічна станція піде «на пенсію», — написала NASA у своєму блозі.

Міжнародний космічний проєкт вартістю $100 млрд

Міжнародна космічна станція — це наукова та інженерна лабораторія вартістю 100 млрд доларів. З листопада 2000 року вона постійно укомплектована змінними екіпажами астронавтів. В основному це команди зі США та Росії. Але астронавтів також надсилали Японське космічне агентство JAXA та Європейське космічне агентство ESA. На цей час станцію відвідали 244 особи з 19 країн, зокрема вісім приватних осіб, які витратили на свій візит до 50 млн доларів.

Дослідження, що проводяться на борту МКС, часто вимагають однієї або кількох незвичайних умов, присутніх на низькій навколоземній орбіті, таких як низька гравітація або кисень. Вони присвячені вивченню організму людини, космічній медицині, астрофізиці, астрономії та метеорології. NASA витрачає приблизно 3 млрд доларів на рік на програму МКС, а інше фінансування надходить від міжнародних партнерів, включаючи Європу, Росію та Японію.

Продовжуються суперечки про майбутнє станції після 2025 року, коли частина первинної конструкції «завершить своє життя». Приблизно в цей час Росія планує запустити власну орбітальну платформу, а приватна фірма Axiom Space відправити свої власні модулі до станції для винятково комерційного використання.

 Нагадаємо, що раніше NASA обрала трьох потенційних виробників місячного модуля.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine