NASA видала контракти на створення комерційних орбітальних станцій

NASA підписала контракти з компаніями Blue Origin, Nanoracks та Northrop Grumman на розробку проєктів комерційних орбітальних станцій. Вони мають забезпечити безперервну присутність американських астронавтів на низькій навколоземній орбіті після завершення експлуатації МКС.

Загалом на ці проєкти NASA виділила 415,6 млн доларів. Суми розподілилися таким чином:

  • Blue Origin — 130 млн доларів
  • Nanoracks — 160 млн доларів
  • Northrop Grumman — 125,6 млн доларів

Orbital Reef

Проєкт Blue Origin має назву Orbital Reef і розробляється спільно з компаніями Sierra Space та Boeing. Він передбачає створення космічного «бізнес-парку», розрахованого на  перебування до десяти осіб. Станція складатиметься з безлічі модулів і в повністю розгорнутому вигляді матиме приблизно такий самий розмір, як МКС. Її планується здавати в оренду для проведення різноманітних досліджень, технологічних та комерційних місій. У Blue Origin сподіваються розпочати реалізацію проєкту в другій половині цього десятиліття.

Концепт орбітальної станції Orbital Reef. Джерело: Orbital Reef

Starlab

Проєкт Nanoracks розробляється спільно з Voyager Space та Lockheed Martin. Він має назву Starlab і передбачає створення станції, що складається з надувного житлового модуля, силового та рухового відсіків, лабораторної установки та роботизованої руки-маніпулятора. Екіпаж складатиметься з чотирьох астронавтів. Вони займатимуться як науковими дослідженнями, так і комерційними операціями. Особливість проєкту полягає в тому, що Nanoracks має намір вивести станцію лише за один запуск. Він запланований на 2027 рік.

Концепт орбітальної станції Starlab. Джерело: Nanoracks/Lockheed Martin/Voyager Space

Станція Northrop Grumman

Northrop Grumman планує побудувати станцію з модулів, створених на основі корабля постачання Cygnus. Вона буде використовуватися для наукових досліджень, промислових експериментів і космічного туризму. У майбутньому вона може бути розширена шляхом додавання нових відсіків. Крім Northrop Grumman, наразі у проєкті також бере участь компанія Dynetics.

Концепт орбітальної станції Northrop Grumman. Джерело: Northrop Grumman

Програма NextSTEP

Контракти були видані під час першої фази проєкту щодо переходу з МКС на комерційні орбітальні станції, що фінансується в межах програми NextSTEP. Вона завершиться 2025 року. Після цього NASA приступить до другої фази та розпочне сертифікацію станцій для польотів людей, підготовку астронавтів і закупівлю послуг.

МКС із сегментом Axiom (концепт). Джерело: Axiom Space

Раніше NASA вже видала аналогічний договір. Його отримала компанія Axiom Space. У межах угоди вона збудує житловий модуль, який увійде до складу МКС 2024 року. Надалі до нього будуть додані й інші відсіки, й у результаті станція матиме повноцінний приватний сегмент. Планується, що після того, як країни-учасниці ухвалять рішення затопити МКС, приватний сегмент від’єднається від неї та продовжить існування як окрема станція.

За матеріалами https://www.nasa.gov