Northrop Grumman збудує малий жилий модуль станції Gateway

Космічні технології

NASA вирішила доручити компанії Northrop Grumman створення малого житлового модуля для навколомісячної станції LOP-G (Gateway). Про це стало відомо після опублікування відповідного документа на сайті закупівель.

Концепція станції Gateway. Джерело: NASA

Згідно з документом, у рамках програми NextSTEP-2 у 2016 р. NASA видала шести американським компаніям контракти на розробку концепції житлового модуля для нової космічної станції. Учасниками проєкту стали Bigelow Aerospace, Boeing, Lockheed Martin, NanoRacks, Orbital ATK (нині є частиною Northrop Grumman) та Sierra Nevada Corporation. П’ять із шести компаній згодом створили наземні прототипи житлових модулів та провели ряд тестів.

Після того, як чинна американська адміністрація доручила NASA висадити експедицію на південний полюс Місяця у 2024 р., агентству довелося внести ряд серйозних змін в дизайн станції Gateway. Зокрема, було вирішено на першому етапі оснастити її малим житловим модулем, здатним забезпечити нетривале перебування кількох людей.

З урахуванням обмеженого часу агентство відмовилося від проведення відкритого конкурсу створення малого житлового модуля Gateway. Натомість було прийнято рішення взяти в якості основи один із проєктів, розроблених у рамках програми NextSTEP-2.

Корабель постачання Cygnus. Джерело: NASA

Ознайомившись із запропонованими концепціями та вивчивши результати тестів, у NASA вибрали проєкт Northrop Grumman. Рішення базується на таких факторах:

  • Конструкція модуля Northrop Grumman заснована на дизайні корабля постачання Cygnus, що серійно виробляється. Це дозволить суттєво зменшити термін його виготовлення (строго кажучи, це єдиний із шести проєктів, який може бути реалізований до 2024 р.).
  • Запропоновані зміни конструкції Cygnus (додавання додаткового стикувального порту та радіаторів) повністю влаштували спеціалістів NASA.
  • Створений на базі Cygnus модуль матиме невеликі розміри, що дозволить запустити його за допомогою комерційних носіїв, що існують, без внесення змін до їхньої конструкції.

Варто наголосити, що опублікований документ не є офіційним контрактом. NASA має звернутися до Northrop Grumman із пропозицією надіслати формальну заявку на створення модуля, вивчити її та потім схвалити. Втім, не варто сумніватися в тому, що агентство прийме позитивне рішення.

На цей час невідомо, скільки коштуватиме створення житлового модуля Gateway і які його основні технічні характеристики. В рамках NextSTEP-2 фахівці Northrop Grumman побудували два прототипи, які потім пройшли тести у Космічному центрі ім. Джонсона. Перший мав довжину 7 м і діаметр 4,4 м, другий – довжину 6 м і діаметр 3 м. Швидше за все, дизайн малого модуля Gateway буде ближчим до другого варіанту.

За матеріалами: https://spacenews.com