Ingenuity використав головний недолік Марса як перевагу

Одним із великих викликів дослідження Марса є дещо дуже маленьке. Дрібний пил покриває більшу частину марсіанської поверхні, а сильний вітер у купі з низькою гравітацією означають, що він легко здіймається з поверхні планети, покриваючи сонячні панелі та заважаючи роботі автоматичним місіям. Гелікоптер Ingenuity теж зіткнувся з проблемами, що викликані пилом. Пісок збирався на сонячних панелях, що обмежувало кількість енергії, яку ровер міг отримати від Сонця.

Запилені сонячні панелі гелікоптеру Ingenuity
Запилені сонячні панелі гелікоптера Ingenuity. Фото: NASA

Але цим недоліком Марса вчені скористалися для дослідження пилу. Вони використали дані Ingenuity, щоб більше зрозуміти, як пил рухається у марсіанській атмосфері. Дізнавшись про динаміку його руху, можна запобігти виникненню проблем для майбутніх місій.

Дослідники з Технологічного інституту Стівенса, Інституту космічної науки та Лабораторії реактивного руху NASA зібрали дані про польоти Ingenuity, щоб спостерігати, як курява здіймається у повітря, коли гелікоптер злітає, зависає, маневрує та приземляється. Навіть швидкий перегляд відеоматеріалів показує, скільки пилу здіймає гелікоптер, незважаючи на те, що він крихітний і легкий. Це допомогло їм змоделювати, скільки піску було піднято, і виміряти як масу частинок, так і розмір утворених хмар.

Анімація польоту NASA Ingenuity на Марсі
Анімація польоту NASA Ingenuity на Марсі

Результати показали, що кожен раз, коли Ingenuity злітає, він здіймає близько 2 кг пилу, що еквівалентно приблизно 1/1000 його власної маси. Це набагато більше, ніж міг би здійняти гелікоптер на Землі, тому що на іншій планеті потрібно враховувати так багато різних факторів.

«Коли ви думаєте про частинки піску на Марсі, ви повинні враховувати не тільки низьку гравітацію, але й вплив тиску повітря, температури, щільності повітря — багато чого ми ще не зовсім розуміємо», — сказав дослідник NASA JPL Марк Леммон.

Розуміння того, як пісок рухається на Марсі, необхідне не тільки для створення роботів, які можуть виживати в пиловому середовищі, але й для того, щоб допомогти зробити посадку безпечнішою, оскільки кількість здійнятої куряви в атмосфері може впливати на те, як приземляється космічний апарат. Це буде важливо для майбутніх місій на Марс, таких як запланована місія з повернення зразків на Mars Sample Return, а також для будь-яких майбутніх місій з людьми на Червону планету.

Раніше ми повідомляли про те, як місячний пил з Apollo 11 за 400 тисяч доларів приховує огидний секрет.

Дослідження опубліковано в Journal of Geophysical Research: Planets.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine