Зображення цього тижня, отримане космічним телескопом Hubble, демонструє незвичайний тип галактики, названий так на честь свого водного двійника — медузи. Світлина галактики-медузи JO206 зроблена за допомогою ширококутної камери телескопа.
Розташована галактика на відстані 700 млн світлових років від нас, у сузір’ї Водолія. На отриманому зображенні видно як яскравий центр галактики, так і її довгі мацаки, що тягнуться до правого нижнього кута. Саме завдяки їм галактики-медузи отримали свою назву. Галактичні мацаки утворюються у результаті процесу, який називається таранним зняттям тиску.
Коли галактика рухається через скупчення галактик, вона пересувається не просто через порожній простір. Вона рухається крізь розсіяні хмари плазмового газу, які називаються внутрішньокластерним середовищем, гарячішим за навколишній простір за межами скупчення. Коли галактика рухається через це середовище, воно створює опір, який виштовхує газ з галактики та змушує його утворювати довгий хвіст, що тягнеться за основним тілом галактики. Ці хвости є мацаками галактики-медузи.
Раніше Hubble зафіксував низку інших галактик-медуз, таких як JO201 і JW100. Космічний телескоп часто використовують для вивчення цих галактик через високу швидкість зореутворення в їхніх хвостах, оскільки астрономи хочуть зрозуміти, як може відрізнятися зореутворення, коли воно відбувається далеко від центру галактики. Але виявляється, що цей процес дуже схожий, незалежно від того, чи відбувається він у центрі галактики-медузи, чи на краях її хвостів.
Мацаки галактик-медуз дають астрономам унікальну можливість вивчати зореутворення в екстремальних умовах, далеко від впливу основного диска галактики. На диво, телескоп виявив, що немає разючих відмінностей між зореутворенням в дисках галактик-медуз і зореутворенням у їхніх мацаках, що свідчить про те, що оточення новоутворених зір має лише незначний вплив на їхнє формування, пишуть вчені Hubble.
Раніше ми повідомляли про те, як телескоп Hubble зазнімкував галактику Мессьє 85.
За матеріалами NASA.
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine