Команда астрономів об’єднала архівні дані космічного телескопа Hubble та нещодавно отримані дані зображень James Webb, щоб детально вивчити структурні та фотометричні властивості зоряного скупчення у центрі галактики Messier 74 (M74).
«Зоряне скупчення в центрі M74 астрономи проаналізували ще раніше за допомогою даних зображень Hubble/WFPC2. Але ми не могли виконати поглибленого аналізу через недостатньо високу роздільну здатність знімків. З появою James Webb на початку цього року ми прагли вивчити ядро в оптичному та інфрачервоному режимах, аналізуючи його структурні та фотометричні властивості», — пояснюють вчені.
Зоряні скупчення у ядрах галактик неабияк цікавлять вчених, адже перебувають відносно близько до центру, де розташована надмасивна чорна діра. Їхні радіуси коливаються від кількох до десятків парсек. Такі радіуси характерні для кулястих скупчень.
Маси зір у центрі можуть досягати 109 мас Сонця. Крім того, через компактність щільність ядра може наближатися до 108 мас Сонця на кубічний парсек, фактично роблячи центральні зоряні скупчення найщільнішими з відомих.
Автори дослідження виявили, що ядерне зоряне скупчення M74 має діаметр 10 парсек (33 світлових роки) й розташоване у порожнині розміром 200 x 400 парсек (652 на 1304 світлових роки), де немає ні пилу, ні газу. У скупченні є зоряна популяція, вік якої 8 млрд років, без ознак будь-якого значного зореутворення за останні кілька мільярдів років.
«Причина відсутності зореутворення і походження центральної порожнини залишається невідомою. Природа випромінювання в середньому інфрачервоному діапазоні, у яких бачить James Webb, також ще не розгадана», — пояснюють вчені.
Особливості M74
Messier 74 розташована приблизно за 32 млн світлових років від Землі в екваторіальному сузір’ї Риб та має діаметр 95 тис. світлових років. Галактика була відкрита французьким астрономом П’єром Мешеном у вересні 1780-го. Messier 74 також відома як Галактика Фантом, M74, NGC 628, LEDA 5974 і HIPASS J0136+15.
M74 належить до особливого класу спіральних галактик, адже її рукави виступають і чітко окреслені, на відміну від часткової та нерівної структури, яку можна побачити в інших галактиках. Відносна близькість, вдале розташування (вона повернута «обличчям» до Землі) та чітка спіральна структура, яка добре проглядається, роблять її ідеальною «мішенню» для астрономічних спостережень.
Раніше ми повідомляли про те, що James Webb знайшов найвіддаленішу галактику Всесвіту.
За матеріалами Sci News
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine