James Webb знайшов найвіддаленішу галактику Всесвіту

Дослідники за допомогою космічного телескопа James Webb знайшли дві надзвичайно старі галактики, які виникли через кілька мільйонів років після Великого вибуху. Їх помітили у скупченні Abel 2744. Найдальша виявлена ​​галактика отримала назву GLASS-z12 та виникла лише через 350 млн років після Великого вибуху, а інша — через 450 млн років.

Галактика GLASS-z13 за розмірами менше Чумацького Шляху
Галактика GLASS-z13 за розмірами менша за Чумацький Шлях. Фото: NASA/CSA/ESA/STScI

Серед дослідників спершу були деякі суперечки щодо точності ранніх даних JWST. Спершу галактикам давали оцінку червоного зміщення у z~13, але згодом це число було зменшене до 12,5 завдяки точнішому калібруванню. Інша галактика виявилась трохи ближчою до нас із показником z~10,5.

GN-z11
Минула рекордсменка галактика GN-z11. Фото: Wikipedia

Попередньою рекордсменкою є галактика GN-z11, яка існувала 400 млн років після Великого вибуху (z~11,1) і була ідентифікована в 2016 році обсерваторією Hubble та Кека в програмах Deep Field.

Програми дослідження галактик

GLASS-z13 — найстаріша галактика, яку коли-небудь бачили
GLASS-z13 — найстаріша галактика, яку коли-небудь бачили. Фото: NASA/CSA/ESA/STScI

Галактики були ідентифіковані у двох програмах JWST: GLASS-JWST Early Release Science Program (Grism Lens Amplified Survey from Space) і Cosmic Evolution Early Release Science Survey (CEERS). Дані цих досліджень виявили галактики, які мають високий показник червоного зміщення. Чим більше червоне зміщення, тим довшу відстань подолало світло, перш ніж досягти нас. Тому світло від таких галактик показує їхній дуже старий вік.

Abell 2744 GLASS-z12
Дві найдальші на сьогодні галактики зображені на цих знімках космічного телескопа James Webb зовнішніх регіонів гігантського скупчення Abell 2744. Галактики перебувають не всередині скупчення, а на багато мільярдів світлових років позаду нього. Фото: NASA, ESA, CSA

Щоб ідентифікувати найдавніші галактики, дослідники починають із перегляду зображень, зроблених James Webb, і вибору цікавих галактик на основі їхнього кольору. Вони шукають об’єкти, які не відбиваються у видимому світлі, але відображаються в інфрачервоному діапазоні. Це означає, що галактика настільки сильно зміщена в червоний колір, що її світло вийшло за межі діапазону видимого світла, що робить її потенційно дуже старою.

Дивне відкриття

Під час вивчення цих галактик виявилось, що вони набагато яскравіші, ніж очікувалося. Це змусило астрономів засумніватися у своїх знаннях про утворення галактик у молодому Всесвіті. Вчені переглянули свої припущення щодо найдавніших світил та припустили, що ці найстаріші галактики мали дуже яскраві зорі із зовсім іншою будовою, яка відрізняється від існуючих сьогодні.

«Це відкриває ціле питання про природу зір і те, як вони утворюються, а також про типи світил, які утворюються в дуже ранні часи», — сказав Гарт Іллінгворт, дослідник першої епохи реіонізації Spectroscopic Complete and Public Release IMaging for Extragalactic Research.

Раніше ми повідомляли, що James Webb допоможе уточнити кількість галактик у Всесвіті.

За матеріалами NASA

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine