Цьогорічний «парад планет», що спостерігався з березня до червня, має ще один цікавий наслідок: всі його «учасники», рухаючись по небесній сфері, в той чи інший день опинялися на небі недалеко один від одного. Всього таких сполучень протягом року очікується 18. Серед них було й надзвичайно рідкісне зближення Венери з Нептуном до відстані 25 кутових секунд, що відбулося 27 квітня. На жаль, з території України спостерігати його було неможливо. Більш ніж половина цьогорічних планетних сполучень припала на березень і квітень, коли Венера з Меркурієм по черзі «навідувалися» до Сатурна, Марса, Нептуна, Юпітера та Урана. А зараз ми маємо можливість побачити останню подію з цього ряду — сполучення Марса з Ураном.
Мінімальна відстань між планетами склала 1°18’, що майже втричі більше видимого діаметра місячного диску. Це означає, що їх можна було одночасно побачити в полі зору невеликого телескопа чи бінокля. Ще три дні Уран і Марс будуть розташовані в межах 2° один від одного, і якщо над нами врешті з’явиться безхмарне небо — ми ще встигнемо побачити останнє з цьогорічних сполучень за участі зовнішніх планет. Дивитися їх потрібно ближче до світанку, коли вони підніматимуться достатньо високо над горизонтом.
Яскравий червонуватий Марс, блиск якого складатиме майже нульову зоряну величину, неважко знайти над східною частиною горизонту. Для пошуків Урана потрібно темне та чисте небо: його яскравість ледь перевищуватиме межу видимості неозброєним оком. Втім, навіть невеликі астрономічні інструменти продемонструють його без проблем, а при збільшенні понад 100 крат можна побачити й невеликий зеленуватий диск найменшого газового гіганта. В 12° східніше обох планет буде видно красиве розсіяне зоряне скупчення Плеяди.
Цікаво, що в абсолютних одиницях яскравість Марса перевищуватиме яскравість Урана в 170 разів, не дивлячись на те, що діаметр першого в 7,5 раза менше, ніж другого. Пов’язано це з тим, що Марс розташований у 14 разів ближче до Сонця — на відстані 1,394 а.о., у порівнянні з 19,69 а.о. для Урана — й отримує від нього у 200 разів більше світла на одиницю поверхні. Також свою роль грає й близькість до Землі: від Червоної планети нас зараз відділяє 1,126 а.о. (168,5 млн км), від «зеленої» — 19,82 а.о.
До кінця року очікується ще три сполучення планет, але у них братимуть участь лише Меркурій і Венера, й до того ж усі вони відбудуться недалеко від Сонця, що зробить їх спостереження майже неможливими. Останнє з них є шанс побачити в наших широтах увечері 29 грудня 2022 року.
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine