Американська розвідка готова розсекретити всі дані про інопланетян, а вчені знайшли спосіб захистити колоністів Марса від радіації: дайджест новин

Підбірка найцікавіших космічних новин за тиждень: Україна готова приєднатися до Європейської космічної агенції. Астронавти сфотографували з МКС місце загибелі динозаврів, а екіпаж місії Polaris Dawn збирається розпочати тренування.

Нестача «Антонових» змушує Maxar відкласти запуск нових супутників спостереження

Нові супутники спостереження за Землею WorldView Legion компанії Maxar Technologies вдасться запустити не раніше вересня. Причиною цього є відсутність літаків корпорації «Антонов» для їх перевезення. Президент компанії Maxar Technologies Деніел Яблонські повідомляє, що запуск нових супутників WorldView Legion перенесений на вересень. Як заявляє сам Яблонські, причиною цього стала нестача літаків корпорації «Антонов», що виникла внаслідок російсько-української війни. Найбільший у світі літак Ан-225 «Мрія» був знищений російським обстрілом, а решті українських транспортників довелося спішно евакуюватися. Тепер космічні апарати масою в кілька тонн доведеться везти по землі або морем.

Рідка вода на Марсі існувала довше, ніж вважалося раніше

Вчені, які працюють із даними китайського марсохода «Чжужун», стверджують, що темніше та світліше забарвлені камені на місці його роботи утворилися під дією солоної води. При цьому сталося це значно пізніше, ніж ті 3 мільярди років тому, коли, за попередніми уявленнями, ця рідина почала зникати з поверхні Червоної планети. Сенсацією є те, що породи датуються середньоамазонійською епохою, яка тривала від 2,1 млрд до 200 млн років тому. Конкретно в районі роботи «Чжужуна» вік порід оцінюється у 700 млн років. Це означає, що рідка вода була присутня на Червоній планеті значно довше, ніж вважалося досі.

Астронавтів на Марсі вбереже від радіації щит із реголіту

Через 10-15 років людство зможе висадитися на Марсі. Однак, окрім довгого перельоту і складностей із посадкою, на астронавтів там чекає велика небезпека — високе радіаційне опромінення через тонку марсіанську атмосферу, яка не захищає від космічної радіації. Але планетологи знайшли спосіб уберегтися від шкідливого випромінювання. Вони припустили, що заглиблення під поверхню Червоної планети може убезпечити людей від шкідливого впливу. Навіть більше, отриманий матеріал після викопування можна використовувати для створення інших потрібних споруд. 

Новини ринку

Відео дня: подорож у космос і назад

Компанія Rocket Lab опублікувала ефектний відеоролик. Він демонструє основні етапи захоплення першого ступеня ракети Electron, що повернувся з космосу. Запис складений із кадрів, зроблених камерами, встановленими як на борту самого ступеня, так і вертольота, що його ловив. Відео було зроблене 3 травня 2022 року. Того дня Rocket Lab здійснила 26-й запуск ракети Electron. Метою місії було виведення на орбіту 34 супутників від різних комерційних замовників.

Україна може приєднатися до Європейського космічного агентства

Україна могла би приєднатися до Європейського космічного агентства (ESA). Ми маємо чималу кількість підприємств, які працюють у цій галузі. Отже, наша країна цілком зможе замінити росію у багатьох проєктах на навколоземній орбіті та далеко за її межами. Вона може багато запропонувати Європі у космічній галузі. Україна має створену наземну інфраструктуру та вже давно є важливим виробником супутників, ракет-носіїв та інших видів космічного обладнання.

Екіпаж Polaris Dawn готовий розпочати тренування

Екіпаж місії Polaris Dawn приступить до тренувань уже цього місяця. Основними її цілями стане проведення наукових досліджень і тестування можливостей корабля Crew Dragon. У недавньому інтерв’ю командир місії Джаред Айзекман повідомив, що вже у травні екіпаж розпочне тренування, і підтвердив, що корабель буде виведений на орбіту з апогеєм 1400 км. Таким чином, Polaris Dawn перекриє рекорд, встановлений ще в далекому 1966-му кораблем Gemini 11, орбіта якого досягла висоти 1372 км (звичайно, експедиції Apollo віддалялися від Землі на значно більші відстані, але вони робили це під час польотів до Місяця, а не на навколоземній орбіті).

Astra Space анонсувала потужнішу ракету

12 травня компанія Astra Space повідомила про намір збудувати нову ракету-носій. Вона матиме більшу вантажопідйомність і зможе частіше здійснювати польоти. Нова ракета отримала позначення Rocket 4.0. Її довжина складе 19,4 м, висота — 1,8 м. Вона зможе виводити до 300 кг вантажу на низьку навколоземну орбіту (ННО) та до 200 кг на сонячно-синхронні орбіти (ССО). Для порівняння: нинішній носій компанії Rocket 3.3 має можливість виводити на ССО до 50 кг корисного навантаження. Astra має намір домогтися збільшення вантажопідйомності за рахунок перероблення першого ступеня. Rocket 4.0 отримає два нових двигуни, сумарна тяга яких удвічі перевершить тягу п’яти двигунів Delphin, установлених на першому ступені Rocket 3.3.

Місячна капсула Orion розгорнула «сонячні крила» від Airbus

Європейське космічне агентство (ESA) перейшло на наступний етап випробувань корабля Orion. Він буде запущений до Місяця на ракеті NASA Space Launch System (SLS) у межах місії Artemis наприкінці 2022 року. Інженери перевірили розгортання масивних «крил» — сонячних панелей корабля, що забезпечуватимуть його електрикою. У відеоролику, опублікованому ESA, команда місії розгортає сонячні батареї, потужність яких достатня для живлення двох житлових будинків.

Цікаве

Півострів Юкатан (фото екіпажу МКС). Джерело: NASA

Місце загибелі динозаврів із космосу

Представлене зображення було отримане одним із членів екіпажу МКС. На ньому зафіксоване північно-західне узбережжя півострова Юкатан. 65 млн років тому він прийняв на себе удар космічного тіла розміром близько 10 км. Згідно з найпопулярнішою на сьогодні версією, саме ця подія призвела до масового вимирання земних біологічних видів, зокрема й динозаврів.

Розвідка США готова розсекретити всю правду про НЛО

Палата представників США проведе публічні слухання на тему НЛО і проллє світло на найбільшу таємницю цих загадкових об’єкти. Феномен НЛО захоплює суспільну уяву вже ціле століття, але інтерес до «літаючих тарілок» посилився після знаменитого Розуельського інциденту. Підкомітет із боротьби з тероризмом та контррозвідки Палати представників намагатиметься пролити деяке світло на НЛО на відкритих слуханнях у вівторок, 17 травня. Свідчитимуть також представники Пентагону та розвідки США.

Приречені на смерть зорі кинули виклик планетній науці

Із 5 тисяч підтверджених на сьогодні екзопланет 90% обертаються навколо зірок того ж розміру або менших, ніж наше Сонце. Але у гігантських світил, схоже, своїх планет нема. Цей факт має серйозні наслідки для розуміння процесів формування Сонячної системи. Але чи є брак планет навколо великих зір істинним відображенням природи Всесвіту? Нещодавнє відкриття двох газових гігантів, що обертаються навколо субгіганта µ² Скорпіона, вказує на те, що з правил є винятки. Сучасні теоретичні моделі поки не здатні пояснити утворення планет у таких зірок. Модель акреції ядра, у якій пил повільно збирається у планетне ядро ​​впродовж мільйонів років, теоретично не може працювати навколо масивних світил, у яких протопланетні диски розсіюються швидше.

«Вогняна куля» мертвої зорі підтвердила 30-річне передбачення

Короткочасне, але колосально потужне виверження мертвої зорі зазнімкував один із найпотужніших рентгенівських інструментів у космосі. Спільний німецько-російський телескоп eROSITA на борту космічної обсерваторії «Спектр-РГ», що працює в точці Лагранжа L₂ системи Земля-Сонце, вперше вловив так звану фазу «вогняної кулі» класичної нової зорі. Ці рентгенівські дані остаточно підтвердили прогноз 1990 року про фізику таких об’єктів. Нова, відома як YZ Сітки, була виявлена ​​15 липня 2020 року на відстані близько 8200 світлових років у південному сузір’і Сітки. Як показав подальший аналіз, короткочасне збільшення яскравості було наслідком того, що називається класичною новою зорею — виверженням білого карлика.

Читайте також: Китай стурбований можливостями Starlink, а співпраця між NASA та РФ щодо МКС утруднена: дайджест новин

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine