Всередині марсіанського супутника Фобоса виявлені невідомі структури

Орбітальний апарат Європейського космічного агентства (ESA) Mars Express вже можна назвати ветераном космічних досліджень, адже його запустили ще 2003 року. Він усе ще робить нові відкриття та невпинно працює на благо науки. Нещодавно апарат отримав оновлення програмного забезпечення свого інструменту Mars Advanced Radar for Subsurface and Ionosphere Sounding (MARSIS) та детальніше дослідив Фобос — один із супутників Марса. Головною загадкою для астрономів залишається його невідоме походження.

Зображення Фобоса отримане завдяки камери високої роздільної здатності (HRSC) на борту космічного корабля Mars Express
Зображення Фобоса отримане завдяки камері високої роздільної здатності (HRSC) на борту космічного корабля Mars Express. Фото: ESA

Фобос і Деймос — два мініатюрні супутники Марса, названі на честь грецьких богів страху й паніки. Але жоден із них не схожий на звичайний супутник. Вони обидва невеликі: діаметр Фобоса становить 26,8 км, а Деймоса — 12,4 км. Нагадують вони більше грудкуваті астероїди, ніж сферичний супутник, як у Землі. Не дивно, що такі розміри та форми давно розділили астрономів у поясненні гіпотез щодо їхнього походження.

«Їхній зовнішній вигляд свідчить про те, що вони були астероїдами, але те, як вони обертаються навколо Марса, можливо, свідчить про інше», — пояснює вчений Mars Express Колін Вілсон.

Відкриття MARSIS

Ось тут і виступає MARSIS. Завдяки антені завдовжки 40 м інструмент здатний випромінювати радіохвилі низької частоти, які можуть проникати глибоко в ядро ​​Фобоса для сканування різних матеріалів усередині мінімісяця. Більшість цих хвиль відбивається від поверхні, але деякі проходять і відбиваються на кордонах між шарами різних матеріалів під поверхнею. Досліджуючи відбиті сигнали, вчені можуть передбачити структуру під поверхнею супутника чи планети та вивчати такі властивості, як товщина та склад матеріалу.

MARSIS
Інструмент MARSIS на космічному кораблі ESA Mars Express використовує своє нещодавно оновлене програмне забезпечення, щоб зазирнути під поверхню марсіанського супутника Фобос. Зображення: ESA

Дослідження цих відображень могло б скласти кращу картину підповерхневих структур Фобоса, а також визначити їх загальний склад. Яскраві лінії на радарограмі вказують на ознаки раніше небачених загадкових підземних структур.

Враження художника води під поверхнею Марса
Уявлення художника води під поверхнею Марса. Зображення: ESA

Щоб розкрити таємницю знахідки, ESA співпрацюватиме з Японським космічним агентством для збору зразків з поверхні Фобоса у межах місії Martian Moon Exploration (MMX), яка наразі запланована на 2024 рік.

Раніше ми повідомляли про те, як Mars Express виявив сліди підповерхневого озера на Марсі.

За матеріалами ESA

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine