Затемнювана змінна зоря привернула увагу астрономів

Астрономи дослідили затемнювану змінну зорю V608 Кассіопеї. У зміні її яскравості присутні додаткові періоди довжиною 16 та 26 діб. Вчені пов’язують їх із наявністю у системі ще двох невидимих компонент.

Затьмарювана перемінна зоря
Затемнювана змінна зоря. Джерело: ESO

Змінна зоря V608 Кассіопеї

Корейські вчені з Обсерваторії оптичної астрономії Собексан (SOAO) провели астрометричні дослідження зорі V608 Кассіопеї. Вона належить до класу затемнюваних змінних зір типу W Великої Ведмедиці й насправді є тісною парою зірок. З результатами досліджень можна ознайомитися на сайті arxiv.org.

Змінні типу W Великої Ведмедиці — тісні пари зір головної послідовності. Вони обертаються одна навколо одної з періодами меншими за добу. При цьому відстань між ними настільки мала, що їхні атмосфери витягуються назустріч одна одній і згодом з’єднуються. Тому такі системи називають контактними подвійними.

V608 Кассіопеї відкрили 1976 року. З двох зір, які складають цю пару, одна є достатньо великою, але не такою яскравою, як інша. Через це щоразу, як вона опиняється між яскравішою компонентою та нами, відбувається затемнення. Світність знижується на 0,55 астрономічної величини. Період таких коливань складає дев’ять годин, і щороку він зменшується на шість сотих секунди.

Нові дані про систему

Метою нового дослідження було уточнити фізичні характеристики V608 Кассіопеї. Вчені встановили, що у головної зорі радіус складає 115, а маса — 88 відсотків сонячної. У меншого з астрономічних тіл ці параметри становлять 70 та 29 відсотків відповідно. Крім того, атмосфера першого світила на 155 К гарячіша, ніж у другого.

Дослідження показали, що, крім періодичності, пов’язаної з обертанням цих двох зір, існують ще два періоди коливань. Перший з них триває 16, а другий — 26 земних діб. Дослідники припускають, що це явище пов’язане із наявністю у системі додаткових тіл, які впливають на світність усієї системи.

Ці два об’єкти обертаються навколо тісної пари. Вони дають усього від 5 до 8 відсотків загальної світності системи. Але все ж ці небесні тіла є зорями головної послідовності. Більше про їхню природу зможуть розповісти наступні спостереження.

За матеріалами phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine