Чорна діра «виплюнула» рештки зорі з затримкою

Чорна діра, яка 2018 року розірвала на шматки зорю, демонструє підвищену активність у радіодіапазоні. Це свідчить про те, що вона тільки зараз «виплюнула» її рештки. Вчені розмірковують над тим, чому це сталося.

Чорна діра «виплюнула» рештки зорі
Чорна діра розриває зорю на «спагетті». Джерело: www.anu.edu.au

Чорна діра «виплюнула» рештки зорі

2018 року чорна діра, що розташована на відстані 665 млн св. років від нас, розірвала на шматки зорю. Ця подія є достатньо рядовою для сучасної астрономії. Часто після цього сингулярність «випльовує» частину маси поглинутого об’єкта на високій швидкості, що супроводжується інтенсивним електромагнітним випромінюванням.

Але одразу після події, яка отримала назву AT2018hyz, нічого подібного не спостерігалося. І ось тепер, майже чотири роки потому, масив антен Very Large Array (VLA) у Нью-Мексико зафіксував сплеск радіохвиль, джерелом якого є саме ця чорна діра. Дивина полягає у тому, що вчені впевнені, що за час, що минув, вона жодних інших зір не знищувала.

Звідси астрономи зробили висновок, що зараз ми спостерігаємо викид речовини, яку за ці роки чорна діра так і не змогла поглинути. Але чому це сталося, вчені все ще не можуть сказати з упевненістю.

Як чорні діри «їдять» зорі

Коли якась зоря наближається до чорної діри, гравітаційні сили останньої починають видирати з неї великі й довгі смуги речовини, які відлітають у космос і переважно прямують у бік невидимого монстра.

А чорна діра продовжує виривати з зорі все нові та нові стрічки, перетворюючи її на «спагеті», яке поступово падає на «вбивцю». Однак поглинути цей матеріал повністю космічний монстр не в змозі, тому «випльовує» його частину зі швидкістю близько 10 відсотків від світлової.

У випадку AT2018hyz зоря була зовсім невеликою. Її маса складала всього 10 відсотків від сонячної. Однак її чорна діра чомусь не змогла «проковтнути» за чотири роки та «виплюнула» у космос зі швидкістю аж 50 відсотків від світлової.

Вчені пропонують більше уваги приділити вивченню подібних поглинань зір чорними дірами. Цілком можливо, що такі події для них є звичайним явищем, просто раніше за ними не спостерігали на такому довгому проміжку часу.

За матеріалами Рhys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine