Чорна діра у далекій галактиці спалахнула і змінила полярність

Вчені спостерігають за надмасивною чорною дірою у галактиці 1ES 1927+654. За короткий проміжок часу, що вимірюється місяцями та роками, вона збільшила свою яскравість у 100 разів. Також вчені вважають, що у цього монстра перевернулися магнітні полюси.

Чорна діра: щось у акреційному диску змінило магнітне поле
Чорна діра: щось у акреційному диску змінило магнітне поле. Джерело: www.caltech.edu

Що відбувається у галактиці 1ES 1927+654

1ES 1927+654 — це галактика з активним ядром. Надмасивна чорна діра в її центрі випромінює величезну кількість енергії переважно у рентгенівському і радіодіапазоні. Однак восени 2017 року з нею почали відбуватися дивні речі. І без того яскравий об’єкт упродовж кількох місяців збільшив свою яскравість у 100 разів.

Зазвичай надмасивні чорні діри у центрах зоряних систем — це об’єкти, еволюція яких триває мільйони й сотні мільйонів років. Однак монстр у центрі 1ES 1927+654 змусив вчених передбачити, що деякі активні ядра галактик зазнають значних змін за проміжки часу, які вимірюються місяцями.

Зокрема, спалах у 1ES 1927+654 виявився достатньо короткочасним. Сім гігантських телескопів, які спостерігали за галактикою усі ці роки, побачили, як її яскравість спочатку швидко зростала, а потім не менш швидко повернулася до норми.

Як змінилася чорна діра в центрі галактики

Розуміння того, що відбувається з чорною дірою в центрі далекої галактики, прийшло до вчених завдяки події, яка сталася у 2021 році й тоді ж була підтверджена спостереженнями. Магнітне поле чорної діри змінило полярність. Це означає, що її північний магнітний полюс став південним і навпаки.

Саме гігантське тіло не переверталося. Але при цьому спостерігалося інше явище: зростання випромінювання в ультрафіолетовому спектрі без збільшення рентгенівського випромінювання.

Лише одна подія, на думку вчених, могла вплинути на чорну діру таким чином. До її акреційного диска потрапила велика кількість електрично зарядженої речовини, й він похилився, випромінюючи більше ультрафіолету. Магнітне поле кільця виявилося спрямованим у протилежний бік відносно чорної діри й при цьому сильнішим. Саме ця подія і призвела до інверсії полюсів самого об’єкта.

Наскільки швидко еволюціонує чорна діра

Просте пояснення подій із чорною дірою у галактиці 1ES 1927+654 є дещо сенсаційним з огляду на масштаб об’єкта. Сама по собі сингулярність має розмір, порівнюваний із Сонячною системою. Розмір же акреційного диска активного ядра галактики може вимірюватися світловими роками.

Досі вчені вважали, що «швидко» для подібних об’єктів — це те, що відбувається впродовж тисяч років. Але тепер стає зрозумілим, що поглинання чорними дірами об’єктів зоряної маси може відбуватися за лічені місяці.

За матеріалами Рhys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Як у ранній Сонячній системі були розподілені метали
Земна атмосфера здатна захистити нас від близького спалаху наднової
Вони серед нас: вчені Гарварду припускають, що прибульці маскуються під людей
NASA витратить 19,5 млн доларів на запуск фальшивої зірки
Марсохід Perseverance доїхав до Світлого янгола
Подорож до Марса ціною нирок: організм людини не витримає міжпланетний переліт
В Англії екоактивісти облили фарбою стародавню обсерваторію
Кратери та іржа: TGO зазнімкував багату на метали ділянку на Марсі
Темою міжнародного хакатону NASA у 2024 році стане Сонце
Червоні та коричневі карлики: Дуже Великий телескоп знайшов приховані супутники яскравих зір