Вчені досліджують активне ядро галактики NGC 2992

Астрономи з обсерваторії ВМФ США дослідили активне ядро галактики NGC 2992. Вони спостерігали її центральні регіони у радіохвилях та рентгенівському діапазоні. Було зроблено висновок, що випромінення ядра у цих хвилях має коливальний характер. Причиною цих коливань вчені вважають спалахи в акреційному диску надмасивної чорної діри.

Галактики NGC 2992(справа) та  NGC 2993(зліва), кожна з яких має активне ядро
Галактики NGC 2992 (праворуч) та NGC 2993(ліворуч). Джерело: Adam Block/Mount Lemmon SkyCenter/University of Arizona

Що показали дослідження ядра NGC 2992

Астрономи з обсерваторії ВМФ США нещодавно опублікували дослідження, присвячене ядру галактики NGC 2992. Ядро цієї зоряної системи активно випромінює у широкому діапазоні хвиль, що свідчить про активність надмасивної чорної діри у її центрі.

Вчені дослідили ядро галактики у радіо- та рентгенівському діапазонах. Для цього вони використали Антенну решітку з наддовгими базами (VLBA) та дані орбітального рентгенівського телескопа Swift. Було встановлено, що і в рентгенівському, і в радіодіапазонах сигнал від ядра NGC 2992 є періодичним. При цьому кореляція між випромінюванням у радіодіапазоні та сигналом на рентгенівських частотах є зворотною. Також зробили висновок, що регіон, із якого надходить радіовипромінювання, подібний за своїм розміром з центральною областю акреції речовини.

Пояснення механізму радіовипромінення ядра NGC 2992 полягає у тому, що при прискоренні речовини в акреційному диску чорної діри час від часу відбуваються викиди іонізованої речовини. Вони породжують спалахи магнітного поля. Внаслідок цього і спостерігаються коливання у рентгенівському та радіодіапазонах.

Чим ще цікава галактика NGC 2992

Галактика NGC 2992 розташована на відстані у 103 млн світлових років від нас. Це спіральна галактика без яскраво вираженої перемички. Вона належить до так званих сейфертівських галактик. Їхні ядра є активними у широкому діапазоні частот. Досить тривалий час ця активність залишалася загадкою для вчених. Але відкриття надмасивних чорних дір дозволило пояснити це явище.

Зокрема, активність NGC 2992 зумовлена близьким сусідством з іншою галактикою — NGC 2993. Вони настільки близькі, що між ними існує місток з іонізованого гідрогену. Власне, саме близькістю цих двох галактик і пояснюється активність їхніх ядер. Між галактиками виникають потоки речовини й частина з них притягується до чорних дір і падає на них, породжуючи випромінювання.

За матеріалами phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine