Mars Express виявив сліди підповерхневого озера на Марсі

Новини астрономії, астрофізики та космології

За останні роки космічні апарати зібрали безліч даних, що вказують на те, що незабаром після формування Марс мав повноцінну гідросферу. На це вказують характерні деталі рельєфу червоної планети, виточені потоками води, що колись протікали по його поверхні, а також результати хімічного аналізу осадових відкладень.

Марс у минулому та сьогоденні. Джерело: Jon Wade and James Moore

Згодом, основна частина атмосфери червоної планети зникла в космос. Разом з нею Марс втратив і більшу частину води. Залишки марсіанської H2O виявилися зосереджені в запасах льоду в приповерхневому шарі вічної мерзлоти. Наразі атмосферний тиск на поверхні планети в середньому становить 1/160 від земного. За таких умов вода закипає при температурі трохи вище °C, що унеможливлює її стабільне існування в рідкому вигляді.

Південна полярна шапка Марса. Джерело: ESA / DLR / FU Berlin

Але якщо вірити новому дослідженню, результати якого були опубліковані в журналі Science, навіть у наші дні на Марсі все ще можуть бути водойми. Але вони сховані під поверхнею планети.

Група вчених з Національного астрофізичного інституту в Болоньї дійшла такого висновку, вивчивши радарні зображення, зроблені апаратом Mars Express у період з 2012 до 2015 р. Застосувавши нову техніку аналізу даних, дослідники звернули увагу на Південне плато (Planum Australe). Це рівнинна ділянка довжиною близько 200 км у південному полярному регіоні Марса. На отриманих Mars Express зображення плато вчені помітили область, де сигнал радара різко змінюється.

Розташування передбачуваного підповерхневого озера. Джерело: USGS Astrogeology Science Center, Arizona State University, INAF

Проаналізувавши наявні дані, дослідники зробили висновок, що характер відбиття радарного сигналу відповідає рідкому прошарку, що знаходиться на глибині приблизно в 1,5 км. Її товщина становить щонайменше кілька десятків см, а загальна довжина сягає 20 км. Температура підповерхневої водойми найімовірніше, значно нижче нуля. На думку вчених, вода залишається рідкою завдяки розчиненим у ній солях та тиску маси льоду.

Автори статті особливо відзначають, що Mars Express досліджував лише незначну частину Південного плато, а його інструменти дозволяють бачити лише досить великі скупчення води. Тому подібні підповерхневі водоймища повинні існувати й в інших частинах червоної планети. Не виключено, що вони є сполученими між собою.

Mars Express в уяві художника. Джерело:
Copyright Spacecraft image credit: ESA/ATG medialab; Mars: ESA/DLR/FU Berlin

В той самий час, не варто забувати, що поки що рано говорити про підповерхневе озеро на Марсі, як про підтверджений факт. Щоб переконатися у відкритті та виключити всі альтернативні пояснення вченим, доведеться провести чимало додаткових вимірювань та проаналізувати великий масив даних. Варто відзначити, що за час своєї місії апарат MRO також виконав ряд радарних спостережень червоної планети, але поки що так і не виявив явних ознак, що вказують на існування під поверхнею води в рідкому вигляді.

За матеріалами: http://www.esa.int