Найяскравіше небесне тіло, яке може закривати Місяць, — це, звичайно, Сонце. Часткові, повні чи кільцеподібні сонячні затемнення відбуваються мінімум двічі на рік, але видно їх лише на обмеженій частині денної півкулі Землі. Друге за яскравістю світило, що час від часу зникає за місячним диском, — найближча планета Венера. Саме таку подію за умови безхмарної погоди ми зможемо побачити з усієї території України вдень 9 листопада 2023 року.
Зникнення Венери за місячним диском трапляються рідше, ніж сонячні затемнення, і теж доступні спостереженням не на всій півкулі нашої планети, де Місяць перебуває над обрієм (оскільки діаметр Землі майже вчетверо більше діаметра її природного супутника). Окультацію 9 листопада буде видно практично на всій території Європи, за винятком Іспанії та Португалії, а також на північному заході Африки, на Кавказі та Близькому Сході. В усіх перелічених місцевостях явище відбудеться в присутності Сонця, але завдяки великій яскравості Місяця та планети, яку він затуляє, це не стане суттєвою перешкодою — навіть невеликий телескоп або бінокль дозволить помилуватися цікавим небесним явищем. На темному небі воно спостерігатиметься лише в Гренландії та на півночі Канадського Арктичного архіпелагу.
Місяць під час окультації матиме фазу тонкого серпа, освітленого лише на 15% діаметра, й закриватиме Венеру своїм яскравим краєм. Сама Венера теж не матиме «повного» вигляду — її фаза складе майже 60%. Для спостерігачів у Києві вона почне зникати за місячним диском приблизно о 12 годині 10 хвилин за місцевим часом (для різних частин міста час може відрізнятися на 10–15 секунд), перебуваючи при цьому в 25° над південно-західним сектором горизонту. Висота Сонця в цей момент буде трохи більш ніж 22°. У Львові явище почнеться раніше — о 12:06. Наше світило в цей час там буде трохи нижче, Місяць — вище, й загалом на заході України умови для спостережень цієї окультації будуть сприятливішими. У Харкові зникнення Венери відбудеться біля 12:15 за висоти 21°, в Одесі — о 12:19. Цікаво, що обидва небесних тіла перебуватимуть на небі менш ніж у 2° від точки осіннього рівнодення, але побачити це якимось чином буде неможливо.
З’явиться Венера з-поза темного місячного краю, й помітити це буде простіше, попри те, що Місяць до того часу суттєво знизиться. У Києві це станеться о 13:24 на висоті 14° над обрієм, у Львові — о 13:22 (18°), в Одесі — о 13:33 (13°), у Харкові — 13:27 (10°). Сонце також уже перетне меридіан і почне знижуватись, однак спостережень це не полегшить.
За наявності чистого неба дуже радимо вам спробувати подивитися це «затемнення в мініатюрі», тим більше, що воно не вимагає якихось потужних астрономічних інструментів. На жаль, неозброєним оком побачити його навряд чи вдасться. Наступну окультацію Венери з території України ми зможемо спостерігати 19 вересня 2025 року — теж на денному небі.
Нагадаємо, що минулого місяця з території України було видно закриття Місяцем яскравої зорі Антарес.
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine