Випробування російської протисупутникової ракети породило кілька тисяч уламків

Numerica Corporation опублікувала невеликий таймлапс, зроблений за допомогою мережі її наземних телескопів. Він демонструє деякі з уламків, що утворилися під час руйнування старого радянського супутника «Космос-1408». Апарат був знищений під час тесту протисупутникової зброї, проведеного 15 листопада російськими військовими.

За даними американських систем стеження, під час знищення апарата утворилося понад 1500 уламків. При цьому йдеться тільки про ті фрагменти, які досить великі для їхнього виявлення. Випробування також призвело до утворення багатьох тисяч набагато дрібніших уламків, які у разі зіткнення також можуть становити загрозу для космічної техніки та екіпажу МКС.

«Космос-1408» перебував на полярній орбіті з перигеєм 465 км і апогеєм 490 км. Загибель апарата призвела до появи своєрідної хмари уламків. За оцінками компанії LeoLabs, найбільші фрагменти «Космосу-1408» зараз у діапазоні орбіт з висотами від 440 до 520 км. Для порівняння, висота орбіти МКС становить 410 км, китайської орбітальної станції — 390 км.

Найближчими днями хмара уламків поступово розсіюватиметься, що призведе до зниження ризику зіткнень із МКС. Крім того, згодом фрагменти «Космосу-1408» почнуть гальмуватися верхніми шарами земної атмосфери та втрачати висоту. Точний термін залежатиме від сонячної активності. Але навіть за найоптимістичнішого сценарію більшість уламків залишатиметься в космосі як мінімум кілька років, упродовж яких зберігатиметься підвищений ризик зіткнення на цьому ешелоні орбіт.

Адміністратор NASA Білл Нельсон вже опублікував свою заяву щодо подій на орбіті:

«Я обурений цими безвідповідальними та дестабілізуючими діями. З такою довгою та легендарною історією польотів людини в космос немислимо, щоб Росія наражала на небезпеку не тільки американських і міжнародних астронавтів-партнерів на МКС, а й своїх власних космонавтів. Подібні дії нерозсудливі та небезпечні».

Своєю чергою представники держкорпорації «Роскосмос» залишили такий коментар:

«Наразі екіпаж Міжнародної космічної станції штатно виконує роботи згідно з програмою польоту. Орбітальні параметри станції знаходяться у так званій зеленій зоні. Інші питання не входять до компетенції держкорпорації “Роскосмос”».