Місія DART стала на крок ближче до реалізації

Космічні технології

16 серпня NASA затвердило перехід місії DART (Double Asteroid Redirection Test) до стадії фінального проєктування та збирання. Запуск апарату намічено на весну-осінь 2021 р. Мета місії полягає у перевірці можливості зміни орбіти малого тіла шляхом кінетичного впливу. Простіше кажучи, вчені оцінять, як позначиться на астероїді зіткнення із космічним апаратом.

DART буде направлений до 780-метрового астероїда Дідима (65803 Didymos). Його головною особливістю є наявність невеликого супутника, що одержав позначення S/2003 (65803) 1 і відомий також під неофіційною назвою Didymoon. Цей об’єкт має розмір всього 160 м і обертається навколо основного астероїда по орбіті радіусом 1,1 км з періодом 11,9 години. Саме він і стане “мішенню” для удару.

З технологічного погляду місія DART досить проста. Загальна маса апарату становитиме близько 500 кг. В якості силової установки збираються використовувати ксеноновий іонний двигун NEXT (NASA Evolutionary Xenon Thruster). На зонді не буде жодних наукових приладів — тільки камера високої роздільної здатності DRACO (Didymos Reconnaissance and Asteroid Camera for Op-nav), яка потрібна для навігації, наведення на ціль та зйомки астероїда.

Апарат буде запущений за допомогою легкої ракети Minotaur V. Він повинен досягти своєї мети у жовтні 2022 р. За оцінками фахівців, удар об’єкта, що рухається зі швидкістю близько 6 км/с щодо астероїда, змінить орбітальну швидкість останнього приблизно на 0,4 мм/c . Це, своєю чергою, призведе до зміни його періоду обертання на кілька хвилин.

За зіткненням з астероїдом та його наслідками спостерігатиме мережа наземних обсерваторій та радари. У 2023 р. ESA планує запустити до Дідима місію Hera, яка досягне його у 2026 р. Європейський апарат ретельно обстежить кратер, що залишився після падіння DART, та проведе комплексне вивчення обох тіл системи. Ці дані доповнять результати наземних спостережень, а також допоможуть астрономам краще зрозуміти властивості та еволюцію подвійних астероїдів.

За матеріалами: http://www.jhuapl.edu