16 серпня NASA затвердило перехід місії DART (Double Asteroid Redirection Test) до стадії фінального проєктування та збирання. Запуск апарату намічено на весну-осінь 2021 р. Мета місії полягає у перевірці можливості зміни орбіти малого тіла шляхом кінетичного впливу. Простіше кажучи, вчені оцінять, як позначиться на астероїді зіткнення із космічним апаратом.
DART буде направлений до 780-метрового астероїда Дідима (65803 Didymos). Його головною особливістю є наявність невеликого супутника, що одержав позначення S/2003 (65803) 1 і відомий також під неофіційною назвою Didymoon. Цей об’єкт має розмір всього 160 м і обертається навколо основного астероїда по орбіті радіусом 1,1 км з періодом 11,9 години. Саме він і стане “мішенню” для удару.
З технологічного погляду місія DART досить проста. Загальна маса апарату становитиме близько 500 кг. В якості силової установки збираються використовувати ксеноновий іонний двигун NEXT (NASA Evolutionary Xenon Thruster). На зонді не буде жодних наукових приладів — тільки камера високої роздільної здатності DRACO (Didymos Reconnaissance and Asteroid Camera for Op-nav), яка потрібна для навігації, наведення на ціль та зйомки астероїда.
Апарат буде запущений за допомогою легкої ракети Minotaur V. Він повинен досягти своєї мети у жовтні 2022 р. За оцінками фахівців, удар об’єкта, що рухається зі швидкістю близько 6 км/с щодо астероїда, змінить орбітальну швидкість останнього приблизно на 0,4 мм/c . Це, своєю чергою, призведе до зміни його періоду обертання на кілька хвилин.
За зіткненням з астероїдом та його наслідками спостерігатиме мережа наземних обсерваторій та радари. У 2023 р. ESA планує запустити до Дідима місію Hera, яка досягне його у 2026 р. Європейський апарат ретельно обстежить кратер, що залишився після падіння DART, та проведе комплексне вивчення обох тіл системи. Ці дані доповнять результати наземних спостережень, а також допоможуть астрономам краще зрозуміти властивості та еволюцію подвійних астероїдів.
За матеріалами: http://www.jhuapl.edu