TESS виявив суперземлю всередині орбіти гарячого юпітера

За допомогою даних, зібраних телескопом TESS, астрономи знайшли суперземлю, орбіта якої пролягає всередині орбіти гарячого юпітера. Це відкриття суперечить моделі міграції, яке пояснює походження таких тіл.

Міграція газових гігантів

Буквально перша відкрита екзопланета (ця подія сталася у 1995 році) сильно спантеличила астрономів. Вона була газовим гігантом, орбіта якої проходить на дуже невеликій відстані від батьківської зорі. Через це її атмосфера розігріта до дуже високих температур. Для позначення таких екзопланет астрономи використовують термін гарячі юпітери. У Сонячній системі немає аналога подібних тіл.

Горячий юпитер
Гарячий юпітер в уявленні художника. Джерело: NASA, ESA та A. Schaller (for STScI)

У наступні десятиліття дослідники виявили кілька сотень гарячих юпітерів. Оскільки існування планет настільки близьких до зір орбітах суперечить наявним моделям їх формування, було висунута т. зв. теорія міграції. Відповідно до неї, спочатку газові гіганти сформувалися на значно більшій відстані від зорі та перейшли на екстремально тісні орбіти вже пізніше, під впливом зовнішніх факторів.

Одним з важливих наслідків теорії міграції є те, що гарячі юпітери не повинні мати близьких сусідів. І в той час, коли більшість подібних систем відповідають цій вимозі, астрономам уже відомо кілька винятків. Нещодавно їхній список поповнився ще однією позицією.

Планета – виняток

Йдеться про гарячий юпітер WASP-132b. Він обертається навколо помаранчевого карлика, розташованого на відстані 400 світлових років від Землі. Орбіта газового гіганта проходить на відстані 10 млн км від батьківського світила, температура атмосфери оцінюється в 500 °C.

Горячая суперземля
Гаряча суперземля в уявленні художника. Джерело: Dana Berry

У ході нещодавньої серії спостережень, виконаної за допомогою телескопа TESS, астрономам вдалося виявити ще одну планету в цій системі, яка одержала позначення WASP-132с. Її радіус в 1,8 раза перевершує радіус Землі, а орбіта проходить на відстані всього 2,7 млн ​​км від зорі.

Результати комп’ютерного моделювання свідчать, що система WASP-132 динамічно стабільна для тимчасового масштабу 100 мільйонів років. Це означає, що орбіти планет повинні були прийняти свою нинішню конфігурацію внаслідок якогось іншого механізму, який ще належить встановити астрономам.

Раніше ми розповідали про екзопланети, які стануть першою метою для телескопа James Webb.

За матеріалами https://arxiv.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine