Що війна зробила з українськими лісами: супутникові дані

Дослідник використав відкриті супутникові дані для того, аби встановити, яку шкоду завдало вторгнення росії українським лісам. Зокрема, він встановив, що впродовж літа Національний парк Святі Гори зазнав сильних ушкоджень, а Кінбурнська коса залишилася відносно цілою.

Згоріла техніка у донецьких лісах. Джерело: Mykhaylo Palinchak / SOPA Images/Sipa USA

OSINT та українські ліси

Дослідники з усього світу продовжують вивчати шкоду, якої Україні завдало широкомасштабне вторгнення росії. Раніше NASA вже публікувала дані про вплив руйнування греблі Каховської ГЕС на сільське господарство Херсонщини та Запоріжжя. Тепер настала черга лісів. Саме їхньому стану присвячене дослідження OSINT-репортера Кристофера Гіллса, опубліковане нещодавно на сайті Bellingcat.

Його стартом стало те, що у вересні 2022 року українські вчені вперше спробували оцінити шкоду для природи від вторгнення, однак дістатися багатьох місць було неможливо через бойові дії, які там тривали. А тим часом відкриті джерела показували численні вогнища, які виникли внаслідок бойових дій.

Як оцінити стан українських лісів за супутниковими даними

Отже, Гіллс вирішив використати інструмент OSINT Forest Area Tracker. Він використовує колекцію знімків супутників Sentinel-2. Від них надходять дані у ближньому інфрачервоному та короткохвильовому інфрачервоному діапазонах. Саме у них найкраще відбиває випромінювання листя.

Ступінь ураження донецьких лісів війною
Ступінь ураження донецьких лісів війною. Джерело: www.bellingcat.com

На основі цих даних інструмент формує нормалізоване відношення згарищ — певний усереднений параметр, який дозволяє оцінити, наскільки ліс постраждав від вогню. Його дослідник і вирішив використати для оцінки нанесеної бойовими діями шкоди.

Щоправда, при цьому треба враховувати низку інших факторів. Наприклад, те, що пожежі та вирубування лісу бувають і в мирний час, а також те, що взимку листя набагато менше, ніж влітку.

Тож дослідник брав дані за одні й ті самі періоди року до та після вторгнення, і на їхній основі визначав, наскільки постраждали ліси. Крім того, його насамперед цікавили природоохоронні території, які при цьому не є садами та міськими парками. Простіше кажучи, йдеться про заповідні ліси.

Ліси у Святих Горах

Першим об’єктом, який дослідив Гіллс, став національний парк Святі Гори та ліси, які оточують його. Цей природоохоронний об’єкт розміщується на півночі Донецької області вздовж річки Сіверський Донець. Найближчими великими населеними пунктами є Слов’янськ та Лиман. І саме за цю територію протягом усієї весни та літа велися запеклі бої.

Пожежі в Донецьких лісах
Пожежі в Донецьких лісах. Джерело: www.bellingcat.com

Ця місцевість відрізняється складним ландшафтом, адже тут на поверхню виходять поклади вапняку, які формують достатньо високі та круті пагорби, у яких річка утворює цілі каньйони. Для дослідження того, як на ці заповідні території вплинула війна, Гіллс порівняв дані з 1 червня по 20 вересня 2021-го з тим самим періодом 2022 року.

Порівняння показало, що дуже сильних і катастрофічних змін ліси зазнали переважно у самій заплаві Сіверського Донця, саме там, де точилися найзапекліші бої. На решті територій нормалізоване відношення згарищ показує скоріше середні та вищі за середні пошкодження. При цьому ділянок, на яких пошкодження були б зовсім непомітні, практично немає.

Для того, аби докладніше зрозуміти ситуацію, дослідник узяв дані, отримані у квітні 2022 року і порівняв їх із червнем того ж року. Результат показує незначні зміни у цей період у заплаві Донця, але досить великі у самому національному парку. Це добре узгоджується з численними повідомленнями про пожежі внаслідок обстрілів, які надходили у травні 2022-го.

Кінбурнська коса

Іншим важливим об’єктом, який Гіллс дослідив на території України, стала Кінбурнська коса. Цей видовжений півострів у Херсонській області відділяє від Миколаєва Дніпровський лиман. Він має величезне значення одночасно і з точки зору військової стратегії, і з точки зору екології Чорноморського регіону.

Пожежі на Кінбурнській косі
Пожежі на Кінбурнській косі. Джерело: www.bellingcat.com

До нього Гіллс застосував ту саму методику. Цього разу джерелом відомостей про те, на що треба звернути увагу виступила група Eyes On Russia, яка відстежує руйнування, спричинені росією. Практично все літо вони повідомляли про обстріли Кінбурнської коси, й наявність у цій місцевості пожеж підтверджувалася супутниковими знімками.

Гіллс порівняв дані за червень 2022-го із серпнем того ж року. Вони показали, що більшість території коси лишилася достатньо слабко ушкодженою, хоча на окремих ділянках враження було катастрофічним.

За матеріалами www.bellingcat.com.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine