Google Maps показав руйнування Харкова

Сервіс Google Maps частково оновив супутникові зображення міста Харків. Воно було однією з першочергових цілей російської армії під час вторгнення і досі постійно зазнає ракетних ударів. Відомості про те, що місто геть зруйноване, не відповідають дійсності. Хоча лиха на світлинах видно чимало.

Харків на картах Google Maps
Харків на картах Google Maps

Харків на світлинах Google Maps

Сервіс Google Maps продовжує оновлювати супутникові знімки, на яких видно, як змінило Україну широкомасштабне вторгнення росії. Раніше вже було викладено світлини Маріуполя, який сильно постраждав під час осади навесні 2022 року. Тепер настала черга Харкова, який із перших годин 24 лютого 2022 року був однією з головних цілей росіян.

Майдан Свободи в центрі Харкова
Майдан Свободи в центрі Харкова

Харків неодноразово піддавався обстрілам та авіанальотам. На початку весни 2022 року бойові дії відбувалися не тільки безпосередньо поруч із містом, а й у його межах. Через це новини всього світу рясніли кадрами зруйнованих будівель. Багато хто тоді подумав, що воно напівзруйноване. Однак супутникові зображення, розміщені у Google Maps, показують, що це далеко не так. Принаймні центр міста з Майданом Свободи, що має чудернацьку форму і є найбільшою площею України, здається, на перший погляд, неушкодженим.

Харківська обласна державна адміністрація
Харківська обласна державна адміністрація

Однак при збільшенні масштабу чудово видно наслідки ракетного удару, завданого росією вранці 2 березня. Тоді в його результаті загинуло кілька десятків осіб. Будівля Харківської обласної державної адміністрації розташована в торці прямокутної частини Майдану Свободи.

Супутниковий знімок показує, що в ній частково обвалився дах, а в лівій частині розташоване велетенське провалля, яке іде до самого низу. Навколишні будівлі також сильно постраждали, особливо вежа з круглим дахом, розташована на знімку праворуч від ХОДА.

Будинки по вулиці Мироносицькій
Будинки по вулиці Мироносицькій

Неподалік цього місця, теж в самому центрі Харкова, на знімках можна побачити руйнування, спричинені житловим будинкам 32 та 34 по вулиці Мироносицькій. Вони являють собою значну історичну цінність, їхні мешканці наразі борються за те, аби помешкання відновили, а не розібрали.

Будівля Головного управління поліції в Харківській області
Будівля Головного управління поліції в Харківській області

Ще один важливий об’єкт, який видно на супутникових знімках, — будівля Головного управління поліції в Харківській області, яка теж розташована у центрі міста. Вранці 27 лютого 2022 року кілька груп загарбників на легкій техніці прорвалися в місто і попрямували до його центра. Однією з їхніх головних цілей була ця зручна для оборони споруда.

Однак коли росіяни під’їхали на бронеавтомобілях до цього місця, то виявили, що всередині є українські військові, які активно відстрілюються, та забралися геть. За кілька днів на знак помсти вони завдали по будівлі ракетного удару.

Економічний факультер Харківсько національного Університету
Економічний факультет Харківського національного університету

Одночасно з Головним управлінням поліції сильно постраждав від удару і корпус економічного факультету Харківського національного університету ім. В. Н. Каразіна, що розташований буквально через дорогу від нього. Будівля, що палає, з якої падає великий шматок даху, — це саме він. Кадри цих подій також облетіли весь світ.

Корпус Харківського національного університету будівництва та архітектури
Корпус Харківського національного університету будівництва та архітектури

Тоді ж відчутно, хоча і не так сильно, постраждав і корпус Харківського національного університету будівництва та архітектури. Йому не пощастило бути через дорогу від обласного управління Служби безпеки України.

Харківський національний університет міського господарства імені О. М. Бекетова
Харківський національний університет міського господарства імені О. М. Бекетова

Під час детального вивчення супутникових знімків Харкова стає зрозуміло, що вони зроблені ще минулого літа і багато руйнувань на них просто не видно. Наприклад, будівля Харківського національного університету міського господарства імені О. М. Бекетова на знімках ще ціла. Взимку 2023 року її сильно пошкодив черговий ракетний обстріл.

Харків: інші райони

На супутникових знімках видно, що постраждав не лише центр Харкова, а й інші райони. Зокрема на них можна побачити те, що лишилося від будівлі школи №134. 27 лютого 2022 року, в той самий день, коли російські диверсанти намагалися захопити управління поліції, вони зайняли і цей навчальний заклад.

Тоді українським військовим довелося йти на штурм, у результаті чого школа згоріла. На знімках добре видно, що вона зазнала зовсім не таких руйнувань, як ті об’єкти, по яких росіяни завдали ракетних ударів.

Харківська школа №134
Харківська школа №134
Руйнування на Майдані Героїв Небесної Сотні
Руйнування на Майдані Героїв Небесної Сотні
Пошкоджені корпуси дослідного виробництва Харківського фізико-технічного інституту
Пошкоджені корпуси дослідного виробництва Харківського фізико-технічного інституту

Одним із районів Харкова, поруч з яким ішли бойові дії, стали П’ятихатки. Він розташований на самій півночі міста і саме тут побудований Харківський фізико-технічний інститут — один із головних центрів ядерних досліджень України. Відомо, що в результаті російських обстрілів у ньому була пошкоджена будівля, у якій міститься прискорювач елементарних частинок.

Зруйнована «Нова пошта»
Зруйнована «Нова пошта»
Ринок біля метро «Академіка Барабашова»
Ринок біля метро «Академіка Барабашова»

«Барабашово» відоме як один із найбільших ринків України. Насправді свою назву воно отримало від станції «Академіка Барабашова», навколо якої розташовується. А та була названа на честь видатного харківського астронома. На супутникових знімках добре видно, якого масштабу досягли руйнування цього велетенського торговельного комплексу.

Інший комерційний об’єкт, який зазнав пошкоджень внаслідок російських атак, — гіпермаркет «Караван», що є частиною іншого великого ринку. На світлинах добре видно, що його частина вщент вигоріла внаслідок потрапляння ракети або снаряду.

Гіпермаркет «Караван»
Гіпермаркет «Караван»

Північна Салтівка

Ще один район Харкова, який став відомий через руйнування, спричинені російськими військами, — це Північна Салтівка. Її часто плутають із просто Салтівкою, яка є найбільшим «спальним районом» України. Також розповсюджена думка, що від неї лишилися самі руїни.

Насправді Салтівка не дуже сильно постраждала від обстрілів. Та й супутникові зображення Північної Салтівки не здаються жахливими. Проте, якщо збільшити масштаб, то одразу стає зрозуміло, наскільки сильно постраждав цей район.

Північна Салтівка
Північна Салтівка

Прикладом може бути 16-поверховий будинок по вулиці Наталії Ужвій. Саме його зображеннями часто ілюструють руйнування Північної Салтівки. На супутникових знімках добре видно, що частина одного з двох ідентичних блоків просто обвалилася до самого низу.

Зруйнований будинок по вул. Наталії Ужвій
Зруйнований будинок по вул. Наталії Ужвій

Взагалі вулиця Наталії Ужвій примітна тим, що вона — остання у багатоповерховій забудові Північної Салтівки, й далі від неї — тільки виїзд із міста, спрямований у бік росії. Свідченням близькості боїв тут можуть слугувати зображення зруйнованих гаражів.

Гаражі по вулю Наталії Ужвій
Гаражі по вул. Наталії Ужвій

Інші багатоповерхівки району, на перший погляд, не здаються такими вже пошкодженими. Але це переважно пояснюється ракурсом зображення. Гори уламків поруч видають їхній справжній стан. Не менш красномовні й руйнування торговельних об’єктів, розташованих на Північній Салтівці: супермаркетів, кафе та крамничок біля кола тролейбуса.

Уламки біля будинку
Уламки біля будинку
Зруйновані супермаркет та гаражі
Зруйновані супермаркет та гаражі
Кафе та крамнички на тролейбусному колі
Кафе та крамнички на тролейбусному колі

Окремо варто звернути увагу на зображення, розташоване нижче. Росіяни запевняють, що не вели вогонь по школах міста. Однак супутникове зображення з ними не згодне. На ньому видно щось, що дуже нагадує місячний кратер, розташований прямо на футбольному полі поруч із навчальним закладом. Лишається лише сподіватися, що це зображення колись стане частиною доказів вини, озвучених у суді.

Слід від попадання снаряду на футбольному полі поруч зі школою
Слід від влучання снаряду на футбольному полі поруч зі школою

На північ від Харкова

На супутникових світлинах добре видно не тільки сам Харків, а й околиці міста. Тут насамперед привертає увагу захаращене перехрестя з Кільцевою дорогою. Група об’єктів, розташованих зліва від нього, — рештки напису «Харків», який зустрічав гостей міста, коли вони з добрими намірами в’їжджали до нього з півночі.

Саме тут, вранці 24 лютого, відбувся один із перших боїв широкомасштабного вторгнення. Передова група росіян прорвалася сюди з півночі й стала посеред перехрестя. Тут їх і знайшли українські військові. Для представників країни-агресорки це завершилося згорілою бронетехнікою і відступом до сусіднього селища Циркуни.

Виїзд з Харкова, на якому 24 лютого відбувся один з перших боїв
Виїзд із Харкова, на якому 24 лютого відбувся один із перших боїв
Воронки на полях біля Харкова
Вирви на полях біля Харкова

Однак із самих Циркунів їх не вдавалося вибити до травня 2022 року. Свідченням цього є як численні вирви на полях безпосередньо поруч із Кільцевою дорогою Харкова, так і руйнування будівель у самому селищі.

Зруйнована будівля в селищі Циркуни
Зруйнована будівля в селищі Циркуни
Згарища та сліди танків у селищі Циркуни
Згарища та сліди танків у селищі Циркуни

Особливо привертають увагу чотири паралельні вулиці у Циркунах, що мають чудові назви: Тениста, Весела, Світла та Миру. Між ними на супутникових зображеннях видно згарища зі слідами бронетехніки окупантів.

Ще супутникові знімки чудово демонструють, чому Північна Салтівка так сильно постраждала від обстрілів. Жовта лінія на світлині знизу показує харківську Кільцеву дорогу. У перший місяць війни передові позиції оборони українських військ проходили по ній. Із Циркунів по них вели вогонь загарбники.

Відстань від Циркунів до Північної Салтівки
Відстань від Циркунів до Північної Салтівки

А на знімку нижче добре видно, наскільки близько від кордону з росією розташований Харків. На світлині кордон позначений білою лінією. Грайворон у верхній лівій частині зображення — це те містечко, куди заходив російський добровольчий корпус. У Шебекіно праворуч весь час відбувається щось незрозуміле, але дуже цікаве.

Відстань від Харкова до Бєлгорода
Відстань від Харкова до Бєлгорода

А ще на знімку видно місто Бєлгород. Відстань до нього від Харкова по прямій — 72 км. Саме там розташовуються пускові установки комплексу С-300, ракети з якого і досі прилітають у Харків. Їхня швидкість становить 1300 м/с, тож будь-хто може порахувати, за який час вони долають шлях до цілі. Залишається лише сподіватися, що нових об’єктів для вивчення наслідків їхніх влучань на супутникових знімках не буде.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine