Росіяни спровокували скандал на МКС, а ESA оприлюднило амбітну дорожню карту досліджень космосу: дайджест новин

Добірка найцікавіших космічних новин до сніданку: Австралія здійснила перший комерційний політ на власній «блювотній кометі». Грінвічська королівська обсерваторія опублікувала шорт-лист конкурсу Astronomy Photographer of the Year 2022, а вчені знайшли в метеоритному пилу небачені кристали.

Австралійці здійснили політ на власній «блювотній кометі»

18 червня двомісний реактивний літак SIAI-Marchetti S.211 вилетів з аеропорту Ессендон-Філдс у Мельбурні. Льотчик виконав перший в Австралії комерційний «параболічний політ», у якому машина летить по траєкторії об’єкта, що вільно падає, створюючи короткий період невагомості для всіх усередині. Поруч із пілотом на пасажирському сидінні лежала валіза з піддослідними зразками. За допомогою цього експерименту вчені досліджують вплив невагомості на ріст рослин і кристалів, теплопередачу, агломерацію частинок, піноутворення та магнетизм. У міру того, як космічна програма Австралії набирає обертів, подібні польоти матимуть великий попит.

LIGO відновить роботу у 2023 році

Після двох років модернізації лазерно-інтерферометрична гравітаційно-хвильова обсерваторія (LIGO) майже готова до чергового запуску, який має розпочатись у березні 2023 року.

Під час цього четвертого запуску (O4) до LIGO, що складається з двох детекторів (одного у Вашингтоні й одного в Луїзіані), приєднаються ще дві гравітаційно-хвильові обсерваторії: інтерферометр Virgo в Італії та детектор гравітаційних хвиль «Каміока» (KAGRA) в Японії. Нові вдосконалення LIGO підвищують його чутливість, дозволяючи виявляти слабші сигнали, ніж будь-коли раніше, і, як наслідок, відстежувати більше подій, ніж це було можливо.

Прапори на МКС 4 липня

4 липня США відзначають День Незалежності. Цього року американські астронавти привітали своїх співгромадян достатньо скромно. Боб Гайнс та Кайл Ліндгрен записали коротке послання з побажанням веселого свята. У відповідь російські космонавти привітали так звану «ЛНР» із «визволенням», чим викликали черговий скандал. Російські космонавти також вирішили виступити, тримаючи в руках прапори. Щоправда, прапори ці були не американськими, а належали так званим «луганській» і «донецькій» народним республікам. І вітали вони не своїх багаторічних партнерів по космічній діяльності, а купку бандитів, що встановили терористичні режими на частині території України.

Новини ринку

Орбіта Землі, Місяць, Марс: амбітна дорожня карта ESA

Прагнучи закріпити за Європою лідерство в освоєнні космосу і таким чином отримати вигоду з багатьох наукових, економічних і соціальних переваг, ESA публікує нову дорожню карту досліджень після її представлення Раді — вищому керівному органу агентства. Документ, що одержав назву Terrae Novae 2030+ (лат. «нові світи»), закладає основу для забезпечення Європі провідної ролі в освоєнні космосу для майбутнього процвітання.

«Ця нова довгострокова дорожня карта для дослідження тепер доступна для керівництва особами, які приймають рішення та зрештою зроблять вибір щодо того, як далеко завести Європу в подорожі з дослідження далекого космосу», — каже директор ESA з досліджень людини та роботів Девід Паркер .

Vega-C готується до першого старту

Перший запуск ракети-носія Vega-C заплановано на 13 липня з космодрому Куру у Французькій Гвіані. Місія VV21 стартує на тиждень пізніше, ніж планувалося, через більш сприятливі умови для польоту.

Vega-C є новою версією ракети легкого класу Vega, що використовується з 2012 року. Вона має висоту 35 м (на 5 м вище за попередню версію) та здатна вивести близько 2,2 тонн вантажу на полярну орбіту заввишки 700 км. Ракета має більшу потужність і більш гнучкі можливості конфігурації у порівнянні з оригінальною версією.

Northrop Grumman обирає Airbus для постачання супутникових платформ для потреб військових США

Компанія Northrop Grumman оголосила, що обрала Airbus постачальником супутникових платформ для низькоорбітального угрупування Агентства космічного розвитку США (SDA).

У лютому Northrop Grumman виграла контракт із SDA на 692 млн доларів. Вона стала однією з трьох компаній, обраних космічним агентством Пентагону. За умовами контракту Airbus US поставить 42 супутникові «автобусні» платформи, а також підтримуватиме складання, інтеграцію та тестування апаратів.

Airbus US Space and Defense зі штаб-квартирою в Арлінгтоні (штат Вірджинія) вироблятиме супутникові платформи для Transport Layer Tranche 1. Це коміркова мережа малих супутників для підтримки військового зв’язку, спостереження та відстеження ворожих цілей. SDA планує запустити перші супутники Tranche 1 наприкінці 2024 року.

Kongsberg придбає контрольний пакет акцій NanoAvionics

Норвезька компанія Kongsberg Defense & Aerospace придбає контрольний пакет акцій NanoAvionics у рамках угоди, що оцінює виробника малих супутників у 65 млн. євро (67 млн. доларів). За умовами угоди, оголошеної 5 липня, Kongsberg придбає 77% NanoAvionics, а керівництво останньої володітиме рештою 23%. Компанія AST SpaceMobile, яка у 2018 році придбала 51% акцій NanoAvionics, продасть свої акції.

Цікаве

Поверхня нашого світила. Зображення складено з 2500 індивідуальних знімків, зроблених у лінії Hα (довжина хвилі 656,28 нм) 19 грудня 2021 року. Джерело: Stuart Green

Опубліковано шорт-лист конкурсу Astronomy Photographer of the Year 2022

Щорічно Грінвічська королівська обсерваторія проводить конкурс Astronomy Photographer of the Year. Він є найбільшим і найпрестижнішим серед астрофотографів світу. Нинішнього року на конкурс було надіслано понад 3 тисячі робіт із 67 країн. Нещодавно журі конкурсу оприлюднило шорт-лист знімків, що увійшли до фіналу. Пропонуємо подивитися на деякі з найбільш дивовижних робіт, опублікованих на сайті заходу.

У метеоритному пилу знайдені небачені кристали

Вчені, які досліджують рештки Челябінського метеориту, знайшли у них раніше небачені кристали. Вони підозрюють, що це — букмінстерфуллерен і полігексациклодекан, що утворились у момент вибуху «космічного гостя». Дослідники метеориту, що вибухнув у 2013 році над містом Челябінськ, відкрили новий тип кристалів, яких раніше на Землі в природі не зустрічали. Вони мають мікроскопічний розмір і містяться у пилу, що був викинутий у повітря під час вибуху.

Читайте також: NASA та «роскосмос» ведуть переговори про польоти на МКС, а марсохід Perseverance пошкоджено: дайджест новин

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine