Раніше небачені кристали знайдені у метеоритному пилу

Вчені, що досліджують рештки Челябінського метеорита, знайшли у них раніше небачені кристали. Вони підозрюють, що це — бакмінстерфуллерен та полігексациклодекан, які утворилися в момент вибуху «космічного гостя».

Раніше небачені кристали
Кристали з метеориту. Джерело: www.space.com

Челябінський метеорит

Дослідники метеорита, що вибухнув у 2013 році над містом Челябінськ відкрили новий тип кристалів, яких раніше в природі на Землі не зустрічали. Вони мають мікроскопічний розмір і містяться у пилу, що був викинутий у повітря під час вибуху.

Челябінський метеорит мав діаметр 18 м та важив близько 11 тис. тонн. Він увійшов в атмосферу Землі на швидкості 67 тис. км/год і вибухнув на висоті понад 23 км. Сила вибуху приблизно у 30 разів перевищила бомбу, скинуту на Хіросиму, тож більша частина його маси перетворилася на пил, який почав повільно осідати в атмосфері.

На щастя, перед тим Землю вкрив товстий шар снігу, завдяки якому вчені змогли зібрати чималу кількість пилу. Після цього вони почали вивчати його під мікроскопом. Несподівано серед уламків, які підлягали упізнанню, були виявлені дуже дрібні кристали, які не були схожі ні на що відоме.

Чим насправді є раніше небачені кристали

Вчені почали вивчати пил за допомогою потужніших електронних мікроскопів і знайшли ще більше таких кристалів. Вони були дуже дрібними, що не дозволяло впевнено ідентифікувати їх. Тому був застосований рентгенофазовий аналіз, який показав, що досліджувані об’єкти складаються з шарів графену, який люди отримали штучним шляхом тільки пару десятиліть тому.

Можна було б зробити сенсаційний висновок про те, що вчені відкрили щось явно штучне, що прилетіло до нас із космосу. Але саме рентгенофазовий аналіз підказав рішення щодо того, чим насправді є небачені кристали.

Вони представлені двома видами: майже сферичними оболонками та шестигранними стрижнями. На думку вчених, перші є бакмінстерфуллереном, а другі — полігексациклодеканом. І хоча обидві речовини не зустрічаються у природі, вони однозначно виникли під дією великого тиску в момент вибуху.

За матеріалами www.space.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine