«Парад планет» у квітні. Як виглядатиме рідкісна астрономічна подія

Перед тим, як остаточно зникнути з вечірнього неба та вступити у сполучення з Сонцем, планети Юпітер і Уран із точки зору наземних спостерігачів опиняться в половині градуса одна від одної. Це станеться 20 квітня, і ця подія означатиме ще одну цікаву планетну конфігурацію: в цей момент усі великі планети Сонячної системи зберуться в секторі екліптики розміром трохи більше 66°. Таке трапляється досить рідко, але, на жаль, побачити це буде практично неможливо. Спробуємо розібратися, чому.

Згідно з законами Кеплера, чим далі планета від Сонця, тим швидше вона рухається — як по орбіті, так і на тлі зірок із точки зору наземних спостерігачів. Після сполучення Венери з Марсом у кінці лютого ці два небесних тіла обмежили сектор, у якому зібралися планети, до сотні градусів. «Очолював парад» далекий Уран, протистояння якого було останнім минулого року. Всі інші тіла — включно з Сонцем і за винятком більш далекого й повільного Нептуна — поступово його наздоганяли, послідовно вступаючи у сполучення одне з одним. Врешті 10 квітня Марс «обігнав» Сатурн, і саме останній став обмежувати сектор з західного боку.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №1 2021 (182)

До товару

Через те, що Сатурн рухається небом у східному напрямку швидше за Уран, кутова відстань між ними продовжувала зменшуватись, і в день, коли до Урана врешті наблизився Юпітер, сягнула мінімального значення. Після цього дня «очільником параду» стане саме найбільша планета Сонячної системи, а оскільки вона ближча до Сонця і швидша за Сатурн — сектор екліптики з планетами почне розширюватися.

Саме Сонце весь цей час перебувало десь між «крайніми» планетами-гігантами. Неважко зрозуміти, що інакше й бути не може: лише за такої умови до «череди планет» потрапляють Венера з Меркурієм, які для наземних спостерігачів ніколи не віддаляються від нашого світила більше ніж на 47° і 28°. Зараз вони перебувають поблизу сполучення на відстані трохи більше 1,5° одна від одної на елонгації 12°. Їх можна було би спробувати відшукати на ранковому небі, але схилення Меркурія майже на 5° менше сонячного (а Венери — навіть на 6°), тож у наших широтах вони сходять уже на світлому небі незадовго до Сонця.

Тому з усього рідкісного «вирівнювання планет» ми зараз можемо побачити лише чотири об’єкти, причому не одночасно. Ввечері ще приблизно тиждень в сутінках сідатимуть Юпітер з Ураном — щодня дедалі раніше, поки на початку травня остаточно не сховаються в навколосонячному ореолі. Перед світанком, десь у середині навігаційних сутінків (біля 5-ї години за київським часом), над східною частиною горизонту з’являться Сатурн і Марс. Нептун має блиск біля 8-ї зоряної величини, тобто для його спостережень навіть на нормальному темному небі був би потрібен хоча б невеликий бінокль. Але цими днями на широті Києва він сходить уже на світлому небі менш ніж за годину до Сонця. Венеру з Меркурієм можна було би побачити хіба що за допомогою професійних інструментів, які дозволяють наводитися на визначену ділянку неба за координатами й надійно захищені від потрапляння «бічних» сонячних променів. Тобто з точки зору видовищності цьому «вирівнюванню» далеко навіть до «планетного ланцюжка» середини квітня 2022-го, коли в секторі завширшки 33° досить далеко від Сонця зібралися чотири планети, видимі неозброєним оком, плюс Нептун. Для «повного комплекту» тоді бракувало лише Меркурія з Ураном.

Чому подію 20 квітня не можна вважати «класичним» парадом планет? Згідно з визначенням, прийнятим в астрономії, для цього всі великі планети мають зібратись у якомога вужчому секторі по один бік від Сонця. Зараз же з нього «випадають» аж два об’єкти: по-перше, це наша Земля, з якої ми дивимося й бачимо всі інші планети приблизно в тому ж напрямку, що й денне світило, по-друге — Меркурій, що пройшов нижнє сполучення й зараз перебуває ближче до Землі, ніж Сонце. При погляді з нього всі інші планети, включно з Венерою, теж би «вписались» у сектор із розкриттям близько 70°, але Земля перебувала би поблизу протистояння.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Раніше ми розповідали, чому Меркурій так важко побачити в наших широтах.

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів