Сполучення планет і Місяця у квітні. Коли можна побачити?

На початку квітня 2024 року Меркурій і Нептун перебуватимуть менш ніж у 15° від Сонця з точки зору наземних спостерігачів, тому побачити їх у наших широтах буде практично неможливо. Відповідно і сполучення Місяця з цими планетами теж недоступні спостерігачам. Не набагато краща ситуація з Венерою, яка 3 квітня пройде менш ніж у 3° від Нептуна та продовжить наближатися до нашого світила. Без допомоги оптичних приладів її тепер не буде видно досить довго. Пощастить у цьому сенсі лише тим, хто опиниться у смузі повної фази сонячного затемнення 8 квітня, але вона пролягає лише територією Північної Америки.

Натомість дві інші планети, видимі на ранковому небі, вже встигли віддалитися від Сонця більш ніж на 30°. Йдеться про Марс і Сатурн. Перед світанком 6 квітня місячний серп опиниться приблизно в 3° південніше від першого з них і майже у 5° від другого. Щоправда, на широті Києва Місяць зійде лише на початку громадянських сутінків, тобто за 40–45 хвилин до сходу Сонця. На півдні України цей інтервал буде трохи більшим, а умови для спостережень — сприятливішими.

Після сонячного затемнення наш природний супутник «переповзе» на вечірнє небо й 10 квітня влаштує рідкісне «потрійне сполучення». Спочатку він наблизиться на 1,5° до комети Понса-Брукса (щоправда, в Україні в цей момент буде ще день, і ми побачимо ці небесні тіла, коли вони вже «розійдуться» до 2,5°), далі пройде в 3° північніше Юпітера, і вже перед самим своїм заходом підійде на 4° до Урана.

Місяць, Юпітер, Уран і комета Понса-Брукса ввечері 10 квітня 2024 року. Джерело: StarryNight

Надалі до початку травня Місяць у жодних планетних сполученнях участі не братиме, але вже вранці 11 квітня ми зможемо побачити, як Марс пройде в половині градуса північніше Сатурна. Обидві планети при цьому перебуватимуть у 37° західніше Сонця. А 13 квітня комета Понса-Брукса пролетить у 3° західніше Юпітера. У просторі їх при цьому розділятиме 4,283 а. о. (641 млн км).

Нарешті, 20–21 квітня Юпітер проходитиме трохи більше ніж у 0,5° від Урана — найдальшої планети, видимої неозброєним оком. Блиск цих двох небесних тіл відрізнятиметься майже в 1400 разів (відповідний показник Юпітера складе -2,0ᵐ, Урана 5,8ᵐ), а справжня відстань між ними перевищить 14,6 а. о., або ж 2 млрд 184 млн км. Це сполучення відбудеться майже у 21° від Сонця і буде добре видно в наших широтах завдяки тому, що весняними вечорами екліптика розташована під великим кутом до горизонту.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine