Опубліковано проєкт бюджету NASA на 2020 рік

Космічні технології Новини астрономії, астрофізики та космології

11 березня Білий дім представив проєкт нового бюджету NASA. Загалом документ передбачає виділення на потреби агентства 21 млрд доларів у 2020 році. Це на 1,1 млрд більше, ніж містилося в проєкті бюджету за 2019 рік, але водночас на 0,5 млрд менше, ніж фактичний бюджет NASA на поточний рік.

Вхід до космічного центру ім. Кеннеді. Джерело: NASA

Понад половину від усієї суми (10,7 млрд доларів) пропонується виділити на проєкти, так чи інакше пов’язані з поверненням людини на Місяць. Це насамперед корабель Orion, ракета SLS і навколомісячна станція Gateway, також відома як LOP-G. Проєкт бюджету встановлює такі часові межі:

  • Перший випробувальний запуск ракети SLS і корабля Orion відбудеться на початку 2020-х. Раніше, він був намічений на 2020 рік;
  • Енергетичний модуль навколомісячної станції буде запущено 2022 року;
  • Запуск житлового модуля станції відбудеться 2024 року;
  • Місії, в межах яких екіпаж станції зможе висадитися на Місяць, почнуться після 2028 року. Для цього приватні компанії повинні будуть розробити спускальний апарат. Документ передбачає виділення 363 млн доларів на проведення відповідних досліджень і конкурсів для представників індустрії.

Проєкт бюджету NASA передбачає виділення майже 600 млн доларів на розробку місії до Європи. Згідно з документом, її буде запущено 2023 року з використанням комерційного носія. Водночас як добре відомо, американський Конгрес наполягає на тому, щоб NASA використовувала для цієї мети ракету SLS. Річ у тім, що хоч надважкий носій досі й не здійснив жодного польоту, його проєкт забезпечує робочими місцями багато людей і має потужне лобі. Використання SLS помітно здорожує проєкт місії до Європи. Але водночас вона дає змогу домогтися істотного прискорення часу польоту.

Також потрібно зазначити, що документ не передбачає запуску другої місії до Європи з висадкою спускального апарата. Її найактивнішим прихильником був техаський конгресмен Джон Калберсон. Минулого року йому вдалося домогтися виділення 260 млн доларів на розвиток проєкту — і це при тому, що NASA навіть не зробила офіційного запиту на отримання фінансування. На жаль, Калберсон програв нещодавні вибори. Чи знайдеться в Конгресі другий такий самий ентузіаст висадки на Європу поки що незрозуміло.

Ще один момент, на який варто звернути увагу, полягає в тому, що проєкт нового бюджету NASA передбачає початок фінансування місії з повернення зразків марсіанського ґрунту на Землю. Вона запланована на кінець 2020-х років. Також, на відміну від тогорічного документа, новий не містить згадки про намір припинити фінансування МКС після 2024 року.

Концепт MAV. Джерело: NASA/JPL

Водночас проєкт бюджету NASA передбачає скасування та скорочення низки програм. Так, на науку пропонується виділити на 600 млн доларів менше, ніж минулого року. Під удар уже традиційно потрапили освітня програма NASA та деякі місії, що займаються вивченням Землі. Крім того, Білий дім знову пропонує припинити фінансування інфрачервоного телескопа наступного покоління WFIRST. Такі ж положення містилися і в проєкті бюджету NASA на 2019 рік — але тоді Конгрес не погодився з доводами американської адміністрації та профінансував усі місії, що перебували під загрозою закриття. Залишається сподіватися, що подібне повториться і цього року.

Загалом, варто нагадати, що поки йдеться лише про запропонований Білим домом проєкт бюджету. Цей документ задає загальний напрямок, але водночас за реальне виділення грошей відповідає американський Конгрес. Так, проєкт бюджету NASA на 2019 рік передбачав виділення 19,9 млрд доларів. Насправді ж NASA отримала 21,5 млрд доларів. За яким сценарієм розвиватиметься ситуація цього року, покаже лише час.

За матеріалами https://www.nasa.gov